لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

آتش‌نشانی یونان: ۱۹ هزار تن به اماکن امن جزیره رودس منتقل شدند


ماموران آتش‌نشانی برای مهار آتش‌سوزی در جنگل جزیره رودس تلاش می‌کنند. ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۳.
ماموران آتش‌نشانی برای مهار آتش‌سوزی در جنگل جزیره رودس تلاش می‌کنند. ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۳.

با گسترش آتش‌سوزی به سمت استراحتگاه‌ها و روستاهای محلی در جزیره رودس یونان، ۱۹ هزار گردشگر و ساکنان جزیره روز یکشنبه اول مرداد، در مدارس و پناهگاه‌ها اسکان گرفتند. همچنین بسیاری با قایق‌های شخصی به سواحل امن‌تر جزیره رودس گریختند. هزاران تن نیز شنبه شب را در فضای باز گذراندند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت‌های گردشگری، پروازها به مقصد رودس در جنوب شرقی یونان که سواحل و مکان‌های تاریخی آن جاذبه گردشگری است، لغو کردند. رودس با ۱۲۵ هزار تن جمعیت، سومین جزیره بزرگ یونان است.

آتش‌سوزی روز سه‌شنبه در یک منطقه کوهستانی آغاز شد که تاکنون بخش‌هایی از جنگل و چندین ساختمان را سوزانده است.

سخنگوی آتش‌نشانی یونان تخلیه ۱۹ هزار تن از خانه‌ها و هتل‌ها را بزرگترین عملیات حمل و نقل امن ساکنان و گردشگران در این کشور توصیف کرده است.

کشتی‌های گارد ساحلی یونان و ده‌ها قایق خصوصی روز شنبه بیش از ۳ هزار گردشگر را به سواحل امن منتقل کردند.

معاون شهردار رودس روز یکشنبه گفت: « ما تاکنون ۴ تا ۵ هزار تن را در مکان‌های امن اسکان داده‌ایم.»

شهروندان فرانسوی، آلمانی، هلندی و بریتانیایی از جمله گردشگران جزیره رودس بودند که به گفته یکی از هتلداران، در اوج فصل گردشگری، پذیرای ۱۵ هزار بازدیدکننده است.

یک گردشگر بریتانیایی در مصاحبه با تلویزیون یونان از سخاوت مردم محلی تشکر کرد و گفت که مغازه‌ها از دریافت پول برای آب و غذا خودداری کرده‌ و قایق‌های کوچک، زنان و کودکان را قبل از مردان، به محل امنی برده‌اند.

وزارت خارجه یونان گفت که در همکاری با سفارت‌خانه‌ها در حال ایجاد یک دفتر کمک در فرودگاه رودس برای تسهیل خروج بازدیدکنندگانی است که مدارک سفر خود را گم کرده‌اند.

به گفته سخنگوی آتش‌نشانی یونان، بیش از ۲۵۰ آتش‌نشان با کمک ۱۸ هواپیما برای مهار شعله‌های آتش در تلاش هستند.

مقامات یونان درباره خطر بسیار بالای آتش‌سوزی‌های جنگلی در روز یکشنبه در تقریباً نیمی از یونان، که دمای هوا به ۴۵ درجه سانتیگراد می‌رسد، هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG