لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۱

یونان با «ترویکا» در جنگ نیست


آنتونیس ساماراس نخست وزیر یونان
آنتونیس ساماراس نخست وزیر یونان

نخست وزیر یونان گفت که تضادی بین ما و ترویکا وجود ندارد، و اختلاف نظرها موجود قابل حل و فصل است.

آنتونیس ساماراس، نخست وزیر یونان، دوشنبه شب، و در آستانه ورود وام دهندگان بین المللی به آتن گفت که یونان با اتحادیه اروپا، بانک مرکزی این اتحادیه، و صندوق بین المللی پول، موسوم به ترویکا، در جنگ نیست.

روز سه شنبه بازرسان مالی وام دهندگان بین المللی - ترویکا – بار دیگر وارد آتن شدند تا انجام تعهدات دولت، از جمله برنامه خصوصی سازی، را بررسی کنند، تا بتوانند در مورد ارائه بخش دیگری از وام اضطراری به این کشور تصمیم بگیرند.

پس از آن که بر سر بودجه سال آینده میلادی بین وام دهندگان بین المللی و دولت یونان اختلاف نظرهایی بروز کرد، این مسئله هفته گذشته برنامه آمدن بازرسان ترویکا به آتن را با تردید روبرو ساخت. ولی ورود امروز بازرسان مالی نشان می دهد که دو طرف توانسته اند تا حدودی اختلاف نظرهای خود را حل و فصل کنند.

در همین رابطه، آقای ساماراس شب گذشته در مصاحبه ای با تلویزیون یونان، گفت که پیش از هر چیز اجازه بدهید که بگویم که ما با مذاکره کنندگان بین المللی در حال جنگ نیستیم، بلکه سرگرم مذاکره هستیم.

ترویکا برای ارائه وام به یونان شرایطی و تدابیری مشخص کرده است. نگرانی ترویکا از آن است که چنانچه دولت یونان به تعهدات خود عمل نکند، قادر نخواهد با کسری بودجه و بدهی سرسام آوری این کشور مقابله کند.

ترویکا کسری بودجه سال آینده یونان را دو میلیارد یورو برآورد کرده است. در حالی که دولت یونان کسری بودجه این کشور در سال آینده را به مراتب کمتر، یعنی حدود نیم میلیارد یورو پیش بینی کرده است، و آتن گفته است که آن را از طریق هدفمندی تدابیر مالی و اصلاحات ساختاری بر طرف خواهد ساخت.

یانیس استورناراس، وزیر دارائی یونان، که قرار است امروز با بازرسان ترویکا دیدار کند، بودجه سال آینده را درست و واقع بینانه خوانده است.

دولت محافظه کار ائتلافی ساماراس، که توانسته است در کاهش کسری بودجه به موفقیت های بزرگی دست یابد، گفته است که دیگر حاضر نیست شرایط وام دهندگان بین المللی را در مورد کاهش مجدد دستمزدها، حقوق بازنشستگی و افزایش مالیاتها بپذیرد.

در همین رابطه آقای ساماراس گفت که جامعه و اقتصاد، و حتی شرایط مالی یونان توان پذیرش کاهش دستمزدها، حقوق بازنشستگی و افزایش مالیاتها را ندارد.
رکود ۶ ساله اقتصادی و برنامه های صرفه جوئی نرخ بیکاری در یونان را به بالاترین میزان تاریخی خود، (نزدیک به ۲۸ درصد) رسانده و سطح زندگی مردم را به شدت پائین آورده است .

ساماراس گمانه زنیهای اخیر در مورد این که بن بست مذاکرات با ترویکا منجر به انتخابات زودرس خواهد شد را کم اهمیت جلوه داد، و گفت که تضادی بین ما و ترویکا وجود ندارد، و اختلاف نظرها موجود قابل حل و فصل هستند.
XS
SM
MD
LG