لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۶

خشم مردم یونان رو به گسترش است


خشم مردم یونان رو به گسترش است
خشم مردم یونان رو به گسترش است

خشم بر سر درخواستهای جدید اتحادیه اروپا، همراه با دور دیگری از برنامه های ریاضت اقتصادی، اعتراض و زدوخوردهایی را در یونان موجب شده است. بخشی از این واکنشها مشخصاً علیه آلمان است.

روز جمعه در زد و خورد اعتراض کنندگان با پلیس ضد شورش، شعله های آتش در خیابانهای آتن زبانه می کشید، کوکتل مولوتف، قوطی های گاز اشک آور، و پاره سنگ به هر سو پرتاب می شد.
در جایی دیگر، معترضین در حالی که دستهای یکدیگر را گرفته بودند به آرامی راه پیمایی می کردند، اما آشکارا خشمگین بودند.

رهبر حزب کمونیست یونان هشدار داد که اینک دیگر هیچ چیزی نمی تواند کشور را حفظ کند. او گفت «حتی اگر آنها گوشت مردم را بخورند، فساد متوقف نخواهد شد.»

دولت لوکاس پاپادموس نخست وزیر می گوید یونان گزینه زیادی ندارد و باید شرایط سخت همراه با وام ۱۷۲ میلیارد دلاری نجات مالی را از اتحادیه اروپا قبول کند. قرار است روز یکشنبه پارلمان دور جدید برنامه های ریاضت اقتصادی را به رای بگذارد.

قانونگذاران با کاهش حداقل دستمزد به میزان ۲۲ درصد و حذف ۱۵ هزار شغل دولتی موافقت کرده اند. اما این برنامه حتی در داخل ائتلاف حاکم با مخالفت روبرو شده است. جرج کاراتزافریس، رهبر حزب راست افراطی لائوس، شرایط جدید اتحادیه اروپا را «تحقیری» نامید که از سوی آلمان تحمیل شده است.

آنتونیس ساماراس، رهبر حزب دمکراسی جدید گفت او پاسخهای احساسی مردم را درک می کند، اما تاکید کرد گزینه دیگر برای یونان باقی نمانده است.

در این میان، خشم و حرمان همچنان رو به گسترش می رود. اعضای اتحادیه های کارگری در یونان اعتصاب عمومی دو روزه ای برپا کرده اند، و خیابانها را به معترضین، که به نطر نمی رسد قصد داشته باشند کوتاه بیایند، می سپارند.

XS
SM
MD
LG