لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۳

مصائب رياضت اقتصادی در يونان و رشد بيسابقه صادرات در آلمان


مصائب رياضت اقتصادی در يونان و رشد بيسابقه صادرات در آلمان
مصائب رياضت اقتصادی در يونان و رشد بيسابقه صادرات در آلمان

اميد به تصويب لايحه صرفه جويی جديد دولت يونان در ازای ارايه وام اضطراری ۱۷۱ ميليارد دلاری وام دهندگان بين المللی به اين کشور، بازتابی مثبتی در بازارهای بورس آسيا و اروپا داشت.

همچنين بانک مرکزی اتحاديه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که آماده است اوراق قرضه دولت يونان را با اوراق قرضه جديد اين کشور با بهره ای کمتر معاوضه کند، که اين امر يکی ديگر از عوامل رونق بازارهای بورس سهام جهان بود.

در همين حال پليس ضدشورش در آتن روز سه شنبه در مقابل پارلمان يونان با هزاران نفر از کارگران اعتصابی که در مخالفت با برنامه جديد صرفه جويی جديد دولت دست به تظاهرات زده بودند درگير شد. اين دومين اعتصاب سراسری يونان در سال جاری است، که باعث بسته شدن مدارس و اکثر فروشگاهها و اختلال در رفت و آمد وسايل نقليه و ساير خدمات عمومی شد.

وام دهندگان بين المللی برای ارايه وام اضطراری دومِ ۱۷۱ ميليارد دلاری به يونان از دولت آن کشور خواسته اند تا برنامه صرفه جويی جديدی، از جمله اخراج ۱۵ هزار نفر از کارکنان دولت را، بمورد اجراء بگذارد. قرار بود که مقامات يونان تشکيل جلسه دهند تا تدابير و برنامه های صرفه جويی جديد دولت را به بحث بگذارند که اين امر به امروز، پنجشنبه، واگذار شد.

در همين حال صادرات و واردات آلمان در سال گذشته به بالاترين سطح تاريخی خود رسيد. اداره ملی آمار آلمان اعلام کرد صادرات آلمان در سال گذشته ۱۱ و ۴ دهم درصد بالا رفت و ارزش حجم صادرات اين کشور را به بيش از يک تريليون و ۳۰۰ ميليارد دلار رساند که در تاريخ اين کشور بيسابقه بود.

رشد بيسابقه صادرات آلمان، بزرگترين اقتصاد اروپا، در سال گذشته مازاد تراز بازرگانی خارجی اين کشور را نيز افزايش داد، و آنرا به ۲۰۹ ميليارد دلار رساند.

اداره ملی آمار آلمان همچنين اعلام کرد که بر ارزش حجم واردات اين کشور نيز در سال گذشته ۱۳ و ۲ دهم درصد افزوده شد، و برای اولين بار حجم واردات آلمان به يک تريليون و ۹۱ ميليارد دلار رسيده است.

XS
SM
MD
LG