لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

انتخابات در یونان تجدید می شود


یونان ۱۷ ژوئن – ۲۸ خرداد – را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات جدید تعیین کرده است. این اقدام پس از آن صورت گرفت که احزاب سیاسی عمده روز سه شنبه نتوانستند در مورد تشکیل دولت ائتلافی به توافق برسند.

تاریخ تجدید انتخابات روز چهارشنبه در پی دیدار کارولوس پاپوئولیاس، رییس جمهوری با رهبران حزب برای تشکیل یک دولت موقت اعلام شد.

تحلیلگران می گویند در انتخابات جدید نیز مانند انتخاباتی که در اوائل ماه مه برگزار شد، احتمالا هیچ حزبی نخواهد توانست آرای کافی برای تشکیل دولت به دست آورد. اما انتخابات اخیر نشان داده است که یک ائتلاف چپ رادیکال به رهبری آلکسیز تسیپرا (رهبر حزب سیریزا که با برنامه های ریاضت اقتصادی به شدت مخالف است) قادر است نفوذ زیادی در دولت آینده کسب کند.

چنین رویدادی ممکن است به برخورد یونان با اتحادیه اروپا منجر شود. رهبران اتحادیه می گویند اگر یونان به برنامه کاهش بدهیهایش پایبند نماند، وام جدیدی دریافت نخواهد کرد.

بن بست سیاسی یونان بازارهای اروپا را متشنج کرده است و ثبات حوزۀ یورو را تهدید می کند. این موضوع در کانون نخستین مذاکرات رسمی بین فرانسوا اولاند، رییس جمهوری جدید فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان قرار داشت. آنها در جلسه ای در برلن در روز سه شنبه گفتند از ماندن یونان در اتحادیه پولی اروپا پشتیبانی می کنند.

بن بست سیاسی در یونان وزیران دارایی حوزۀ یورو را نگران ساخته است که آتن به تعهدات خود برای رعایت برنامه های ریاضت اقتصادی اتحادیه اروپا پایبند نماند و سرانجام از بلوک کشورهای یورو خارج شود.

یونان با چنین برنامه هایی در برابر تصویب دومین کمک نجات مالی کشور در دو سال گذشته موافقت کرد.

اقدامات اقتصادی مورد نظر اتحادیه شامل کاهش بزرگ هزینه ها، افزایش مالیاتها، کاهش مستمریها و حذف هزاران شغل دولتی می شود.
XS
SM
MD
LG