لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

صدر اعظم آلمان در مورد گسترش بحران مالی در اروپا هشدار می دهد


آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، به رهبران اروپا هشدار داده است که نجات یونان از بحران بدهی، برای جلوگیری از آشوب های مالی بیشتر کافی نخواهد بود.

مرکل روز جمعه به اعضای منطقه که واحد پول آنها یورو است گفت بودجه های مصرفی خود را تنگتر کنند و به منظم ساختن بازارهای مالی شتاب بخشند. او همچنین گفت کشورهای عضو باید در پیمان های گوناگون حاکم بر اقتصاد مشترک آنها، تغییراتی بدهند.

صدراعظم آلمان برای شرکت در جلسه ای با دیگر رهبران اتحادیه اروپا جهت امضای یک مجموعه نجات ۱۴۵ میلیاد دلار برای یونان وارد بروکسل شد. پیشتر، نخست وزیر فرانسه قول داد از یونان حفاظت کند، و این شایعه را که آتن ممکن است نتواند بدهی های خود را بپردازد، حمله ای به تمام منطقه یورو نامید.

کشورهای اروپایی در تلاش بوده اند این هراس را که بی ثباتی مالی یونان ممکن است بحران مالی بزرگتری را موجب شود کاهش دهند.

آمریکا نیز وضعیت یونان را زیر نظر دارد. رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید گفت پرزیدنت باراک اوباما تلفنی با صدر اعظم آلمان گفت و کو کرد و افزود آمریکا از کوشش های جاری برای حل بحران حمایت می کند.

با این حال، برخی از رهبران مالی ابراز نگرانی می کنند که برنامه نجات مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول برای یونان ممکن است بسیار دیر باشد.

در این میان نخست وزیر یونان شاخه گلی در مقابل بانکی که تظاهر کنندگان در اوائل هفته آن را به آتش کشیدند و موجب مرگ سه تن شدند، قرار داد، و صدها نفر برای خاکسپاری یکی از قربانیان در گورستانی در آتن جمع شدند.

XS
SM
MD
LG