لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۲

گورباچف: روسیه بار دیگر نیازمند موج نوینی از گلاسنوست و پروستریکا ست


میخائیل گورباچف معمار نوسازی و فضای باز سیاسی و آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی پیشین به رهبران کنونی روسیه هشدار داد «نوسازی اجتماعی و اقتصادی جامعه بدون توسعه دمکراسی ناممکن است.»

گورباچف که در دفتر خود در مسکو با گزارشگر خبرگزاری رویترز گفتگو می کرد افزود «روسیه بار دیگر نیازمند موج نوینی از «گلاسنوست» یا فضای باز سیاسی و «پروستریکا» یا بازسازی در جامعه است.»

گورباچفِ ۷۹ ساله با انتقاد از سیستم ناکارآمد انتخاباتی روسيه که به مقامات دولتی امکان کنترل آرای مردم را می دهد افزود «مدرنیزه کردن و نوسازی جامعه زمانی امکانپذیر است که مردم -- همه مردم -- در همه اموراجتماعی مشارکت داده شوند. ما نیازمند دمکراسی هستیم و برای تحقق دمکراسی باید سیستم انتخاباتی کنونی را اصلاح کنیم. بدون این اصلاحات، نوسازی بی فرجام خواهد ماند.»

گورباچف همچنين افزایش بهای جهانی نفت را یکی از عوامل اصلی تقویت دیوانسالاری و پایگاه دولتی پوتین دانست که به زیان توسعه دمکراسی در روسیه منجر شده است. گورباچف در عین حال سطح نازل تکنولوژی را در کشور نقطه ضعف بزرگی دانست و افزود «یکی از چالشهای بزرگی روسیه کنونی عدم پیشرفت فناوری ست؛.اگر به یاد داشته باشید «پروستریکا» زمانی آغاز شد که ما دریافتیم از نظر فناوری بسیار عقب مانده هستیم. هم اینک نيز در نیمه راه دوران گذار به صنعتی شدن بسر می بریم.»

گورباچف که به خاطر نقش موثرخود در فروپاشی اتحاد شوروی از محبوبیت چندانی در روسیه برخوردار نیست، گفت: پوتین و مدودیف به خوبی آگاهند اتحادشوروی چگونه فروپاشید. او در واپسین کلام خود هشدار داد روسیه کنونی به همان بلایای زمان او گرفتار آمده است.

XS
SM
MD
LG