لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۷

اوهایو میزبان اولین مناظره انتخاباتی نامزدهای جمهوری‌خواه ریاست جمهوری آمریکا


اولین مناظره رسمی نامزدهای جمهوری‌خواه آمریکایی شامگاه پنجشنبه به میزبانی شبکه خبری فاکس در کلیولند برگزار می‌شود.

در پایگاه جمهوری‌خواهان آمریکایی، تمام توجه بر دانلد ترامپ متمرکز شده اما ۹ کاندیدای دیگری که قرار است در اولین مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه شرکت کنند، آماده می‌شوند تا در گردهمایی پنجشنبه شب در کلیولند بخشی از تمرکز نورافکن‌های خبری را متوجه خود کنند.

نظرسنجی‌ها ترامپ را در صدر فهرست جمهوری‌خواهان نشان می‌هد اما مناظره پیش رو که به میزبانی شبکه خبری فاکس انجام می‌شود، می‌تواند همزمان برای این بیزنس‌من میلیاردر که رک‌گویی‌ به وجه تمایزش بدل شده، ریسک بالایی داشته باشد.

اظهارنظرهای او درباره مقابله با مهاجران غیرقانونی و سابقه سناتور جان مک‌کین در جنگ، در هفته‌های اخیر در رسانه‌ها خبرساز شده بود. او هرگز در مناظره شرکت نداشته و این اولین تجربه او به شمار می‌رود با این حال ترامپ همین امر را به فرصتی برای خود تبدیل کرده و گفته است: «تمام زندگی من به نوعی در مناظره بوده اما قبلا هیچ‌وقت مناظره نکرده‌ام.»

ترامپ به فاکس گفت: «این سیاستمداران، همه کارشان این است که مناظره کنند. ولی من نه. به نظر من آدم باید خودش باشد.»

شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید با آن که حضور بدون متن از پیش آماده شده ممکن است به نفع ترامپ تمام شود، اما دیگر کاندیداهایی که قرار است در مناظره امشب شرکت کنند سخت مشغول کار بر نحوه حضور خود و سخنانی که قرار است بگویند هستند تا نگذارند مناظره پیش رو به صحنه‌ دیگری برای درخشیدن ترامپ شود.

در مناظره شامگاه پنجشنبه به میزبانی فاکس نیوز و فیسبوک در همکاری با حزب جمهوری‌خواه اوهایو ده کاندیدایی شرکت خواهند داشت که در نظرسنجی‌های ملی آمریکا صدرنشین بوده‌اند، به قرار زیر: دانلد ترامپ، جب بوش فرماندار سابق فلوریدا، سکات واکر فرماندار ویسکانسین، مایک هاکه‌بی فرماندار سابق آرکانزاس، بن کارسون جراح بازنشسته اعصاب، تد کروز سناتور تکزاس، مارکو روبیو سناتور فلوریدا، رند پال سناتور اهل کنتاکی، کریس کریستی فرماندار نیوجرسی، و جان کاسیچ فرماندار اوهایو.

ترامپ گفته است: «آن‌چه در اینجا شاهد آن هستیم یک جنبش است. یک جنبش در حال شکل‌گیری است. جنبشی بسیار قوی. ما می‌خواهیم این کشور را پس بگیریم. ما باید این کشور را پس بگیریم.»

جب بوش که در نظرسنجی‌ها پایین‌تر از ترامپ قرار دارد، حمله بی‌پرده میلیاردر آمریکایی به مهاجران خارجی و رقیبان انتخاباتی را مورد انتقاد قرار داد: «رمز پیروزی جذب مردم به آرمان‌تان است، نه راندن آنها. کمپین را نمی توان برپایه شکوه و شکایت از افرادی که افکار محافظه‌کارانه‌شان اندکی بهتر از افکار دیگر محافظه‌کاران است به پیش برد.»

کارلین بومن از انستیتوی آمریکایی انترپرایز می گوید دانلد ترامپ داغ دل رای‌دهندگان خشمگین را تازه کرده است: «یک نارضایتی گسترده از واشنگتن وجود دارد. مردم از فرمانداران ایالتی و مقام‌های محلی‌شان بیشتر رضایت دارند.»

کریس کریستی، فرماندار ایالت نیوجرسی این نارضایتی را زمینه‌ای برای باز کردن بحث انسجام و تاکید بر ضرورت یکپارچگی در زمامداری آمریکا توصیف کرد و گفت: «این کشور نیاز دارد که همه با هم کار کنند نه علیه یکدیگر.»

این داوطلبان در نخستین مرحله از یک رقابت سخت و طولانی برای نامزدی حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶،تلاش می‌کنند دیدگاه‌های خود را با مردم آمریکا در میان گذاشته و از آن دفاع کنند.

هفت داوطلب دیگر جمهوری‌خواه که در نظرسنجی‌های عمومی آرا کمتری کسب کرده‌اند در مناظره دیگری در ساعت پنج عصر شرکت خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG