لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

محاکمه یک درویش بدون وکیل مدافع؛ محسن عزیزی به سه سال زندان محکوم شد


محسن عزیزی، یکی از صدها درویش زندانی
محسن عزیزی، یکی از صدها درویش زندانی

«محسن عزیزی» یکی از صدها درویش زندانی است که خانواده او می گوید بدون حق داشتن وکیل مدافع در دادگاه انقلاب محاکمه و به سه سال زندان محکوم شد.

آقای عزیزی در پی اعتراضات گلستان هفتم در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۶ با ضرب و شتم ماموران امنیتی بازداشت شد.

«نیلوفر دولتشاه» همسر این درویش در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت، محسن عزیزی بدون در اختیار داشتن وکیل، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی احمدزادگان به اتهام اجتماع ‌و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی به ۳ سال زندان محکوم شد. با صدور این حکم آقای عزیزی دادگاه‌های ایران را ناعادلانه خوانده و از حضور در دادگاه تجدید نظر امتناع کرده است.

به گفته خانم دولتشاه، محسن عزیزی به دلیل ضرب و شتم ماموران در زمان بازداشت از ناحیه بینی و زانو دچار شکستگی شد که با گذشت بیش از ۱۰ ماه از زمان بازداشت و نبود رسیدگی پزشکی، وضعیت جسمی مناسبی نداشته و باید مورد عمل جراحی قرار بگیرد.

نیلوفر دولتشاه به صدای آمریکا گفت، محسن عزیزی بیش از یک ماه پس از بازداشت اجازه ملاقات با خانواده‌ خود را نداشته که دلیل آن می‌تواند زمانی برای از بین رفتن کبودهای روی بدن به دلیل ضرب و شتم زمان بازداشت باشد.

محسن عزیزی روز ۱ اسفند ۱۳۹۶ در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی در گلستان هفتم مقابل خانه نورعلی تابنده، سر سلسله دراویش گنابادی، به همراه صدها درویش دیگر با ضرب و شتم ماموران امنیتی بازداشت و به زندان فشافویه منتقل شد.

نیلوفر دولتشاه می‌گوید تنها خواسته ما به عنوان خانواده دراویش زندانی اجرای قانون از طرف مسئولین دولت است.

ایالات متحده در سالهای اخیر در گزارش حقوق بشر به نقض گسترده حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران اعتراض کرده بود و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی به مناسبت روز کوروش از جمهوری اسلامی خواست که رژیم ایران از کوروش درباره رهبری اش بیاموزد و پیگرد قضایی بهایی‌ها، نوکیشان مسیحی، دراویش گنابادی و دیگر گروه های اقلیت در ایران را متوقف کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG