لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

سال ۲۰۱۵ رکورد گرم‌ترین سال تاریخ را شکست


تصاویر ماهواره ای ناسا برای مقایسه دمای اقیانوس آرام پس از بروز پدیده ال نینو که موجب انتقال گرما و رطوبت زیاد به قاره آمریکا شد
تصاویر ماهواره ای ناسا برای مقایسه دمای اقیانوس آرام پس از بروز پدیده ال نینو که موجب انتقال گرما و رطوبت زیاد به قاره آمریکا شد

دانشمندان روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کردند که سال گذشته میلادی رکورد گرم‌ترین سال تاریخ از زمان آغاز ثبت دمای کره زمین را شکست؛ رکوردی که پیشتر در اختیار سال ۲۰۱۴، یعنی سال پیش از آن، بود.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، در سال ۲۰۱۵ میلادی که روز دهم دی ماه به پایان رسید، رکورد گرم‌ترین و همچنین مرطوب‌ترین سال در قاره آمریکا برای دومین سال متوالی شکسته شد.

دانشمندان حدس می‌زنند که پدیده جوی ال‌نینو در چند ماه گذشته - که یکی از شدیدترین‌ها در یک قرن اخیر بوده است – یکی از دلایل شکسته شدن رکورد دمای کره زمین در طول چند ماه گذشته بوده است.

هر چند بروز پدیده جوی ال‌نینو باعث انتقال میزان قابل توجهی گرما از اقیانوس آرام به سمت قاره آمریکا شده، اما تولید بلندمدت گازهای گلخانه‌ای توسط بشر، همچنان دلیل اصلی گرمایش زمین و شکسته شدن رکورد آن در دو سال متوالی است.

با این حال به گفته آنها، چند سال طول خواهد کشید که به طور قطع بدانیم دلیل این موضوع چه بوده است؛ اما شکسته شدن رکورد گرم‌ترین سال زمین در دو سال متوالی، خود هشداری دیگر و در عین حال مهم‌تر درباره پدیده گرمایش زمین است؛ چرا که در مورد قبلی بروز ال‌نینو در سال ۱۹۹۸، روند گرم شدن زمین به این شدت و سرعت نبود.

XS
SM
MD
LG