لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

ششمین جشنواره موسیقی «شهروند جهانی» در نیویورک


بیش از شصت هزار نفر شاهد اجرای «استیوی واندر»، «گرین دی» و «چِین اسموکرز» در جشنواره موسوم به «گلوبال سیتیزن» یا شهروند جهانی در «سنترال پارک» نیویورک بودند.

این، ششمین سال برپایی جشنواره بود.

هدف کلی فستیوال «گلوبال سیتیزن»، ریشه کن کردن فقر و جمع آوری پول برای امور خیریه است ولی هر سال تمرکزش را بر روی مسائل سیاسی و اجتماعی روز می گذارد و تقریبا همزمان با مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر برگزار می شود.

دلیلی که این جشنواره راه اندازی شده است جلب تعهد دولت و کسب و کارها برای بهبود وضعیت دنیا است. امسال، تمرکز اصلی جشنواره ، وضعیت حقوق بشر در جهان بود.

رویدادهای سیاسی روز نیز جشنواره امسال را تحت تأثیر قرار داد.

روز یکشنبه ۲۴سپتامبر، برخی از بازیکنان لیگ ملی فوتبال آمریکا،هنگام پخش سرود ملی به جای ایستادن، زانو زدند و تعدادی دیگر به نشانه همبستگی با این بازیکنان، بازوانشان را به هم حلقه کردند.

این، واکنشی در انتقاد از سخنان روز جمعه پرزیدنت ترامپ در آلاباما بود که خواستار اخراج یا تعلیق بازیکنانی شده بود که به پرچم آمریکا بی احترامی می کنند.

در جریان جشنواره «گلوبال سیتیزن»، «استیوی واندر»، پیش از آغاز اجرا به نشانه همبستگی با این جنبش اعتراضی با کمک پسرش دو زانو روی سن نشست و گفت «به خاطر آمریکا زانو می زنم و برای آینده، رهبرانمان در دنیا و کره زمین دعا می کنم.»

بسیاری از سیاستمداران نیویورک و حومه از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نیز در جشنواره حضور داشتند.

اسکات تیلور، نماینده جمهوریخواه ایالت ویرجینیا در کنگره آمریکا روی سن رفت و گفت «یاری رساندن به نیازمندان، یک ارزش آمریکایی است.» تعدادی دیگر از نماینده ها نیز در سخنان خود بر اهمیت ادامه کمکهای خارجی در زمینه های انسان دوستانه تأکید کردند.

در جشنواره امسال، «دمی لواتو»، ستاره موسیقی پاپ آمریکا به عنوان سفیر جدید «گلوبال سیتیزن» در امور سلامت روان انتخاب شد. او در سخنانش بر اهمیت پذیرش معلولان ذهنی به ویژه کودکان در جامعه و فراهم آوردن امکانات آموزشی برای آنان تأکید کرد .

«لواتو» همچنین قرار است در برنامه ای موسوم به «کودکان را نجات دهید، درمان و آموزش از طریق هنر» شرکت کند که هدف آن، کمک به کودکان مناطق جنگ زده ای چون عراق از طریق فعالیتهای هنری است.

جشنواره «گلوبال سیتیزن» سعی می کند از طریق موسیقی و جذب چهره های مشهور عرصه سرگرمی پیامش را به گوش جوانان برساند.

XS
SM
MD
LG