لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۵

هواپیمای آمریکایی حامل بازرگانان غنا بود


فرودگاه مهرآباد
فرودگاه مهرآباد
خبرگزاری رویترز روز یکشنبه در گزارشی نوشته است، شرکت اجاره کننده هواپیمایی که با پرچم آمریکا هفته گذشته در فرودگاه تهران به زمین نشست، می گوید مدیران بازرگانی غنا را حمل می کرده و قوانین بین المللی را نقض نکرده است.

روز پنجشنبه روزنامه نیویورک تایمز از فرود هواپیمای متعلق به بانک یوتا در فرودگاه مهرآباد تهران در روز سه شنبه خبر داده بود.

حضور این هواپیما در فرودگاه تهران جنجال آفرین شد. روابط ایران و آمریکا سالهاست که قطع شده و از آنجا که ایران تحت یک سلسله تحریم های اقتصادی است، پرواز هواپیمای آمریکایی به ایران ممنوع است.

روز یکشنبه در بیانیه ای که «شرکت مهندسان و برنامه ریزان» غنا منتشر کرد اعلام شد که هواپیما در اجاره این شرکت، که دفترآن در غناست، بوده است. این شرکت متعلق به ابراهیم ماهاما، ابرمیلیونر غنایی و برادر جان ماهاما، رئیس جمهور غناست.

این بیانیه که امضای مدیر شرکت پیش گفته را درپای خود دارد و به دفتر رویترز ارسال شده می گوید: «پرواز ذکر شده در موافقت با همه قوانین هواپیمایی بین المللی است».

عدی ایتوی، مدیر اجرایی این شرکت، گفت هواپیما هیئتی از مدیران بازرگانی غنا را به ایران برده وپس ازآن به غنا بازگشته است.

این بیانیه می افزاید: «می خواهیم همچنین اعلام کنیم که جان درامانی ماهاما، رئیس جمهوری غنا، هرگز با این هواپیما پروازی انجام نداده است.»

روز شنبه، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، به خبرنگاران گفت: «این هواپیما حامل یک هیات عالی رتبه از کشور آفریقایی غنا بوده و بر اساس اعلام دولت غنا ‌این هواپیما تحت مالكیت امریكا و دو سال است در اجاره ریاست جمهوری غنا قرار دارد».

نیویورک تایمز از قول برت کینگ، از مدیران بانک یوتا، نوشته بود که این بانک به هیچ وجه از رفتن این هواپیما به تهران خبر نداشته و در این باره سرگرم تحقیق است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز جمعه اعلام کرد که وزارت خزانه داری آمریکا درمورد نقض احتمالی تحریم ها علیه ایران توسط این پرواز سرگرم بررسی است.

مقام های ایران گفته اند که هیئت غنایی در ادامه توافق هایی که دوسال پیش میان دو کشور انجام شده وارد ایران شده اند.

نصرالله منصوری شیرازی، رئیس فرودگاه مهرآباد تهران، در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا، ضمن رد حضور هواپیمای آمریکایی در این فرودگاه، جنجال درباره این پرواز را مبتنی بر غرض های سیاسی دانست.

در حالی که برخی خبرگزاری ها درایران نوشته اند که ریاست این هیئت با برادر رئیس جمهوری غنا بوده است، یکی از مشاوران ماهاما، رئیس جمهوری غنا، روز شنبه، حضور برادر رئیس جمهور را درمیان هیئت اعزامی غنایی تکذیب کرد. شرکت مهندسان و برنامه ریزان نیز در بیانیه خود به این نکته اشاره ای نکرد.

در آوریل سال گذشته، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، به منظور گسترش روابط با کشورهای آفریقایی به غنا سفر کرد. اما تلاش های او برای برقراری روابط بازرگانی و کسب آرای این کشورها در سازمان ملل علیه تحریم های بین المللی که به خاطر برنامه اتمی این کشور برآن تحمیل شده، فایده ای برایش به بار نیاورد.

مهاما از متحدان امریکاست و باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در سال ۲۰۰۹ از این کشور دیدار کرده بود.
XS
SM
MD
LG