لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۱

تب رسوایی قالیباف، همچنان در ایران داغ است 


محمد باقر قالیباف (تسنیم)
محمد باقر قالیباف (تسنیم)

در حالیکه دو روز از داغ شدن بحث سفر خانواده محمدباقر قالیباف به ترکیه و خرید سیسمونی نوه دختری رئیس مجلس در رسانه‌های ایران می‌گذرد، روز پنجشنبه این بحث به کف خیابانهای ایران هم کشیده‌شد. معلمان معترض به وضعیت معیشتی که در خیابانهای شهرهای مختلف دست به تظاهرات زدند، با شعارهای اعتراضی سفر خانواده مقامات به خارج از کشور و زندگی تجملاتی خانواده‌های آنان را با مشکلات معیشتی خود مقایسه کرده و برقراری عدالت در جامعه را خواستار‌شدند.

از سوی دیگر و در حالیکه رقبای رییس مجلس، همچنان در حال انتقاد و پرسش از شخص قالیباف هستند، خبرگزاری فارس رسانه نزدیک به سپاه پاسداران در تلاش است تا فضای رسانه ای را به نفع محمدباقر قالیباف تعدیل کند.

این خبرگزاری که روز گذشته در پی تکذیب خبر خرید سیسمونی نوه قالیباف برآمده و موضوع اضافه بار همراه همسر و فرزند او را دروغین دانسته‌ بود، امروز هم در خبری دیگر با انتشار ویدیوهایی از صحبتهای قالیباف در مبارزات انتخاباتی سال ۹۶ خبرهای چند روز گذشته بر ضد رئیس مجلس را جریان‌سازی تخریبی رسانه های معاند خارج از کشور و همراهی غرض‌ورزان داخلی دانست.

این در حالیست که سایت خبر آنلاین با اشاره به عذرخواهی پسر بزرگ محمدباقر قالیباف بابت اتفاقات پیش‌آمده نوشت: «قالیباف یا آدم بدشانسی است یا جریانی از داخل کشور قصد دارد او را تخریب کند، چرا که سفرهای خارجی و خرید محصولات فرنگی برای همه مقامات جمهوری اسلامی و خانواده هایشان امری عادی و متداول است با این تفاوت سفرها و خوشگذرانی سایر مسوولان و منسوبانشان تاکنون از چشم مردم و رسانه ها دور مانده‌است.»

خبر آنلاین این رفتار مسوولان حکومت را عامل بی اعتباری کل نظام و صدمه به اسلام دانست و افزود: «مردم همان اندازه که به بی عدالتی‌ها معترضند از تزویر و ریاکاری مقامات و فرزندانشان هم به ستوه آمده‌اند.

گفتنی است پس از انتقادهای گسترده به این موضوع، محمود رضوی، مشاور محمدباقر قالیباف، روز پنجشنبه اول اردیبهشت با انتشار یک رشته‌ توییت به آن واکنش نشان داد.

وی افشای ماجرای سفر خانواده محمدباقر قالیباف به ترکیه را «پروژه‌ای امنیتی» توصیف کرد که با هدف «تخریب» و «حذف رقبای سیاسی» صورت گرفته است.

محمود رضوی با بیان اینکه هیچ‌کس از بارداری دختر آقای قالیباف مطلع نبوده، نوشته است «به جز کنترل اطلاعاتی، هیچ روشی برای کشف این موضوع به شیوه‌های دیگر وجود نداشته است.»

وی در ادامه این رشته‌توییت با پافشاری بر اینکه افشاگری درباره این سفر «عملیات محافل امنیتی» بوده، نوشته است «شناسایی خانواده محجبه و ماسک‌زده آقای قالیباف در فرودگاه ترکیه کاری عادی نبوده است..»

بنا بر گزارش‌ها، زهرا مشیر، مریم قالیباف و امیررضا بحیرایی، همسر، فرزند و داماد محمدباقر قالیباف‌اند برای خرید «سیسمونی نوزاد» به ترکیه رفته بودند.

سفر همسر، دختر و داماد رئیس مجلس شورای اسلامی به استانبول برای خرید سیسمونی نوزاد در شرایطی صورت گرفته است که مردم ایران با گرانی، فقر و تورم دست به گریبان‌ هستند و از همین رو انتقادهای بسیاری را به دنبال داشت.

کاربران شبکه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ‌های مختلفی مانند سیسمونی‌، قالیباف، ژن خوب و سفره انقلاب به این موضوع واکنش نشان دادند.

بسیاری از کاربران نوشته‌اند که سبک زندگی خانواده مسئولان جمهوری اسلامی با ادعاها و توصیه‌های آنها به مردم در تضاد است.

این نخستین بار نیست که نام محمدباقر قالیباف با مسائلی از این دست مطرح می‌شود، دو ماه پیش نیز نام او در پرونده فساد اقتصادی در سپاه پاسداران و بنیاد تعاون سپاه مطرح شد.

بهمن‌ماه سال گذشته یک فایل صوتی از جلسه محرمانه محمدعلی جعفری، فرمانده پیشین سپاه پاسداران و صادق ذوالقدرنیا، معاون اقتصادی او در سال ۹۷ منتشر شد، که فساد اقتصادی چند هزار میلیارد تومانی در این نهاد نظامی را افشا کرد.

در این فایل صوتی نام افرادی همچون محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران و قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران مطرح شد.

در دوره شهرداری محمدباقر قالیباف در تهران نیز پرونده‌ای موسوم به املاک نجومی مطرح شد که آقای قالیباف در آن متهم بود، املاک و خانه‌های ارزشمند تهران را با ارقامی بسیار کمتر از نرخ روز به اطرافیان خود اهدا کرده‌اند.

اختلاس و فساد مالی در دستگاه‌های حکومتی به حدی گسترده شده است که برخی مسئولین هم بر آن اذعان دارند و در میان دعواهای جناحی یا رقابت‌های انتخاباتی سعی می‌کنند از آن به عنوان حربه‌ای علیه یکدیگر استفاده کنند.

به رغم ادعای مقام‌های قوه قضائیه، سرنوشت بسیاری از این پرونده‌های اختلاس و فساد اقتصادی همچنان مبهم و نامعلوم است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG