لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۰

آلمان اختلاف با ایتالیا بر سر غرامت‌ جنگی را به سازمان ملل کشاند


لاهه، هلند
لاهه، هلند

آلمان در یک مناقشه طولانی مدت بر سر غرامت‌های جنگ جهانی دوم، پرونده‌ای را علیه ایتالیا در دادگاه عالی سازمان ملل تشکیل داد.

به گزارش رویترز، برلن پرونده شکایتی علیه رم در بالاترین دادگاه سازمان ملل متحد تشکیل داده است چرا که ایتالیا حتی پس از صدور حکمی مبنی بر اینکه ادعاهای غرامت ناقض قوانین بین‌المللی است هنوز به قربانیان جنایات جنگی نازی‌ها اجازه می‌دهد از دولت آلمان درخواست غرامت کنند.

براساس حکم سال ۲۰۱۲ دیوان بین‌المللی دادگستری، آلمان در برابر شکایت قربانیان جنایات نازی ها در دادگاه های خارجی مصونیت قانونی دارد. این درحالی است که ایتالیا همچنان اجازه می‌دهد تا دعاوی غرامت در دادگاه‌های داخلی مطرح شود.

برلین می‌گوید از زمان صدور این حکم، بیش از ۲۵ ادعای غرامت جدید در ایتالیا علیه دولت آلمان ثبت شده است. در بسیاری از این موارد، دادگاه‌ها آلمان را به پرداخت غرامت محکوم کرده‌اند.

حتی در دو مورد، دادگاه‌های ایتالیایی تلاش کردند تا اموال دولت آلمان در ایتالیا را مصادره کنند.

آلمان می‌گوید این پرونده را به دیوان بین‌المللی برده است چرا که یک دادگاه ایتالیایی گفته است که تا ۲۵ ماه مه در مورد الزام فروش ساختمان‌هایی که برخی از آنها مؤسسه‌های فرهنگی، باستان‌شناسی، تاریخی و آموزشی آلمان را در خود جای داده‌اند، تصمیم‌گیری خواهد کرد.

برلین از این دیوان خواسته است تا اقدامات موقتی را اتخاذ کند تا اطمینان حاصل شود که ایتالیا در دورانی که پرونده ادعاهای غرامت در حال بررسی است، این املاک را به صورت عمومی به حراج نگذارد.

به طور کلی سالها طول می‌کشد تا دیوان بین‌المللی دادگستری، تصمیم نهایی در مورد این پرونده‌ها را صادر کند.

اختلاف بر سر ادعای غرامت جنگ جهانی دوم در سال ۲۰۰۸ آغاز شد؛ زمانی که عالی‌ترین دادگاه ایتالیا حکم داد که آلمان باید حدود یک میلیون یورو به خانواده‌های ۹ نفری که جزو ۲۰۳ کشته در سیویتلا، توسکانی در سال ۱۹۴۴ بودند پرداخت کند.

پس از آن، تعدادی از ادعاهای غرامت شبیه این در دادگاه‌ها(ی ایتالیا) مطرح شده است.

آلمان می‌گوید بی‌عدالتی‌های دوران جنگ جهانی دوم را در با پرداخت غرامت‌های گسترده به کشورهای آسیب‌دیده جبران کرده است و از زمان پایان جنگ با شکست رژیم نازی در سال ۱۹۴۵، میلیاردها یورو پرداخته است.

XS
SM
MD
LG