لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

کارنوال مونیخی ها به مناسبت آغاز پاییز


کارنوال مونیخی ها به مناسبت آغاز پاییز
کارنوال مونیخی ها به مناسبت آغاز پاییز

مردم آلمان نشان داده اند علاقه ویژه ای به حفظ و نگهداری آیین ها و مناسک شفاهی و زنده خود از جمله کارنوالهای عمومی (جشنهای خیابانی) دارند. جشنهایی که به گفته مردم شناسان ریشه در آیینهای بزرگداشت طبیعت دارد. از این و در آستانه فرارسیدن پاییز، هزاران تن از اهالی مونیخ آلمان با لباسهای سنتی ایالت بایرن به خیابانهای مرکزی شهر آمدند تا براساس آیین همه ساله، جشن آغاز پاییز، معروف به اوکتوبرفست را با شکوه تمام برگزار کنند.

بنا به دیدگاه پژوهشگران فرهنگ مردم آلمان، و باور کهن مردم بومی، این جشن پاییزی در ستایش طبیعت و کشاورزی ست که نماد آغاز فصل برداشت فرآورده های کشاورزی و درو، بویژه گندم و جو است. از این رو نوشیدن آبجوی ساخته شده از گندم و جو، یکی از سنتهای این جشن خیابانی ست. حدود هشت هزار و ششصد روستایی و شهری که لباسهای سنتی ایالت خود را بر تن داشتند، اعضای کارنوال شادی امسال مونیخ را تشکیل داده بودند.

در این جشن، روستاییان و کشاورزان با تن پوشهای سنتی، مجهز به ابزار کشاورزی سنتی و اسبهای یراق کرده، همراه با گروه موسیقی سنتی ایالت بایرن که موسیقی محلی می نوازند به خیابانها می آیند تا گزارنده مراسم و مناسکی باشند که از دیرباز در این منطقه رایج بوده؛ اما طی دویست سال اخیر و به پشتیبانی شهرداری مونیخ، این جشن رو به فراموشی، از روستاها به شهر آمده، جانی تازه و صورتی مدرن و پایدار یافت که به شکوفایی اقتصاد شهر مونیخ نیز یاری می رساند. فرای دلایل اقتصادی و سرگرمی مردم شهر امروزه این جشن یکی از مفاخر و دیدنی های فرهنگی مونیخ شده که جهانگردان از سایر نقاط آلمان و اروپا را به خود جلب کرده است.

یکی از جلوه های ویژه آن نیز جشن آبجوخوران است که نوشابه سنتی مردم منطقه بشمار می آید. مردم در این روز لیوانهای سنگین آبجوخوری ویژه مونیخ را بارها پروخالی می کنند.

XS
SM
MD
LG