لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

وزارت خارجه آلمان: اظهارات ضداسرائیلی ایران غیرقابل قبول است


ساختمان وزارت خارجه آلمان در برلین - عکس از آرشیو
ساختمان وزارت خارجه آلمان در برلین - عکس از آرشیو

وزارت خارجه آلمان با انتشار پیامی ضمن تایید مواضع رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مواضع ضداسرائیلی رهبر جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

وزارت خارجه آلمان روز جمعه دوم خرداد در پیامی در توئیتر نوشت: «همان‌طور که جوزپ بورل تاکید کرد، ما فراخوان برای ویران کردن اسرائیل، مشروعیت بخشیدن به تروریسم، و یا گسترش پیام‌های یهودستیزانه را شدیدا محکوم می‌کنیم.»

در ادامه این پیام آمده است: «این‌گونه بیانیه‌های ضداسرائیلی، مانند [بیانیه‌های] اخیر ایران، مطلقا غیرقابل قبول است.»


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یک روز پیشتر در توئیتی نوشت: «من فراخوان خامنه‌ای، رهبر ایران، برای جنگ با اسرائیل را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کنم.»

آقای بورل گفت: «این تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی است.» وی در ادامه افزود: «امنیت اسرائیل اهمیت ویژه‌ای دارد و اتحادیه اروپا در کنار آن خواهد ایستاد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز با انتقاد از گفته‌های رهبر و وزیر خارجه جمهوری اسلامی، اظهار داشت که آمریکا در کنار اسرائیل و آلمان می‌ایستد و اجازه نمی‌دهد پاکسازی نژادی بار دیگر روی دهد.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه دوم خرداد و در پیامی در توئیتر گفت: «شگفت‌آور است که جواد ظریف و رهبر ایران فراخوان هیتلر برای پاکسازی نژادی را بازگو می‌کنند. این تباهی باید هر تصوری که خیال می‌کند این رژیم به جامعه کشورها تعلق دارد را باطل کند.»

مایک پمپئو افزود: «ما در کنار آلمان و اسرائیل در مقابل کهنه‌ترین و خبیثانه‌ترین شکل از نفرت می‌ایستیم و می‌گوییم دیگر هرگز [اجازه نخواهیم داد بار دیگر روی دهد.]»

اشاره آقای پمپئو به توئیت‌ها و پوستری است که سایت علی خامنه‌ای منتشر کرده که درباره مناقشه اسرائیل و فلسیطینی‌ها از عبارت «راه‌حل نهایی» (به انگلیسی: final solution) استفاده کرد. این عبارتی است که در دوران هیتلر توسط نازی‌ها برای کشتار جمعی سیستماتیک یهودیان استفاده شده بود. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، هم این پوستر را در توئیتر خود بازنشر کرد.

وزیر خارجه آمریکا که پیشتر از رهبر جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کرده بود این بار به توئیت وزیر خارجه جمهوری اسلامی واکنش نشان داد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه، و شورای امنیت ملی کاخ سفید هم پیشتر اظهارات یهودستیزانه رهبر جمهوری اسلامی را محکوم کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG