لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۸

آلمان: احتمال اعزام نیروی دریایی اروپایی به تنگه هرمز در نشست فنلاند بررسی می‌شود


آنگلا مرکل صدراعظم آلمان
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان میگوید که به باور او بحث تشکیل نیروی دریایی اروپایی و اعزام آن به تنگه هرمز، در جلسه وزیران دفاع و خارجه کشورهای اتحادیه اروپا که قرار است این ماه در فنلاند برگزار شود، مطرح خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم مرکل روز چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه گفت: «فکر می‌کنم موضوع یک نیروی اعزامی اروپایی در آن‌جا به بحث گذاشته خواهد شد؛ چرا که این موضوع هنوز در همه جا مورد بحث قرار نگرفته است. و بنابراین من فکر می‌کنم ریاست دوره‌ای فنلاند نقش هماهنگ‌کننده‌ای‌ را در این مورد برعهده می‌گیرد.»

وزیران خارجه و وزیران دفاع کشورهای اتحادیه اروپا قرار است طی روزهای آینده جلسه‌ای غیررسمی در هلسینکی برگزار کنند. فنلاند یک ماه پیش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده گرفت.

حکومت ایران تاکنون سه نفتکش را در نزدیکی تنگه هرمز، توقیف و ضبط کرده است.

رژیم جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد. بریتانیا از نخستین کشورهایی بود که به این ائتلاف پیوست.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران در آب‌های بین‌المللی دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده است.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG