لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

پایان صدراعظمی آنگلا مرکل؛ آلمانی‌ها یکشنبه در انتخابات شرکت می‌کنند


آنگلا مرکل - آرشیو
آنگلا مرکل - آرشیو

آلمانی‌ها روز یکشنبه چهارم مهر ماه (۲۶ سپتامبر) در انتخابات پارلمانی (بوندس‌‌تاگ) شرکت می‌کنند.

برگزاری این انتخابات نماد پایان یافتن ۱۶ سال صدراعظمی آنگلا مرکل در آلمان است.

خانم مرکل، که ۶۷ ساله است، پیشتر گفته بود که از رهبری آلمان کناره گیری می‌کند.

آلمانی‌ها با شرکت در انتخابات پارلمانی، به طور غیرمستقیم صدراعظم را تعیین می‌کنند.

در انتخابات پارلمانی آلمان ۴۷ حزب رقابت می‌کنند؛ اما فقط تعداد کمی از آنها انتظار واقعی دارند که بتوانند با کسب تعداد لازم آرا به پارلمان راه یابند.

بزرگترین گروه در پارلمان جناح راست-میانه متشکل از احزاب «اتحادیه دموکرات مسیحی» آنگلا مرکل و حزب «اتحادیه سوسیال مسیحی» بود. دومین گروه بزرگ نیز از حزب «سوسیال دموکرات‌» بود که چپ میانه است و یک حزب بزرگ سنتی به شمار می‌رود.

حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ وارد پارلمان شد و حزب «دموکرات‌های آزاد» که طرفدار مشاغل و شرکت‌ها است و حزب چپگرای «حزب چپ» و «سبزها» که طرفدار محیط زیست به شمار می‌رود از دیگر گروه‌ها در پارلمان بوده‌اند.

احزاب مختلف آلمانی گفته‌اند برای تشکیل دولت آتی با حزب افراطی «آلترناتیو برای آلمان» که مخالف ورود مهاجران است، کار نمی‌کنند.

شهروندان ۱۸ سال به بالا می‌توانند در انتخابات شرکت کنند و به نوشته آسوشیتدپرس، حدود ۶۰ میلیون و ۴۰۰هزار نفر در کشور ۸۳ میلیون نفری آلمان واجد شرایط رای دادن هستند. از این تعداد، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برای نخستین بار است که رای می‌دهند.

خانم مرکل نخستین صدراعظم زن در آلمان بوده است و الهام بخش میلیون‌ها زن در سراسر جهان شد. مرکل تاکید داشته است که دسترسی بهتر زنان به تحصیلات کلید توسعه کشورهای فقیرتر است.

XS
SM
MD
LG