لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

آلمان و ایالات متحده اعلام کردند جت‌های جنگی خود را به اوکراین نمی‌فرستد


اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت که این کشور هواپیماهای جت خود را در اختیار اوکراین قرار نخواهد داد. پیش از این کی‌یف برای مقابله با تهاجم روسیه از کشورهای غربی به خصوص آلمان درخواست ارسال سلاح‌های بیشتری کرده بود.

به گزارش روزنامه تاگس اشپیگل، اولاف شولتس، در پاسخ به درخواست کی یف برای دریافت جت‌های جنگی گفت: «مسئله هواپیماهای جنگنده حتی مطرح نیز نشده است. من فقط می‌توانم این توصیه را کنم که نباید با مسئله تسلیحات جنگی همچون مزایده برخورد کرد.»

برلین پس از چند هفته تردید، روز چهارشنبه تصمیم گرفت «چهارده تانک لئوپارد-۲» ساخت آلمان را به اوکراین بفرستد و به سایر کشورها نیز اجازه دهد تا همین کار را انجام دهند.

تصمیم ارسال تانک های آلمانی به اوکراین با انتخاب مشابهی از سوی آمریکا برای تامین تانک های آبرامز ساخت آمریکا برای ارتش اوکراین همراه بود.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز اعلام کرد که جت‌های جنگی اف-۱۶ را به اوکراین نمی فرستد. بایدن در پاسخ به پرسشی درباره امکان ارسال جت‌های جنگی به اوکراین گفت: «نه»

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین گفت که سفری به لهستان خواهد داشت، اما تاریخ این سفر هنوز مشخص نیست.

ان‌بی‌سی نیوز در گزارش هفته پیش خود خبر داد که جو بایدن در حال بررسی سفری به اروپا، همزمان با ۲۴ فوریه سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین، است.

XS
SM
MD
LG