لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

توجه جشنواره امسال فیلم برلین به موضوع پناه جویان


محل برگزاری شصت و ششمین دوره حشنواره فیلم برلین در آلمان
محل برگزاری شصت و ششمین دوره حشنواره فیلم برلین در آلمان

پایتخت آلمان با شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین، عمده ترین فضای عمومی رقابت فیلم در دنیا، با نمایش۴۰۰ فیلم کوتاه و بلند در بخش‌های مختلف، از روز پنجشنبه یازدهم فوریه آغاز به کار کرد.

این جشنواره که برلیناله نامیده می‌شود، امسال میزبان ۱۰۶ فیلم است که یا به کارگردانی و یا به تهیه کنددگی زنان فعال در حوزه سینما تولید شده است. آغازگر جشنواره برلین امسال، فیلم "درور بر سزار" آخرین ساخته برادران کوئن خواهد بود.

براساس بیانیه مدیر هنری جشنواره فیلم برلین، امسال توجه اصلی بر روی موضوع پناهجویان و پناهندگان خواهد بود. از برلیناله همواره به عنوان یک فضای سیاسی هنری نیز یاد می‌شود.

مریل استریپ، بازیگر آمریکایی و برنده سه جایزه اسکار، به عنوان رییس هیئت داوران بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم برلین انتخاب شده است. از هفت عضو هیات داوران این دوره، نام چهاز زن بازیگر سینمای جهان به چشم می خورد.

در حشنواره امسال برلین، چهار فیلم از ایران نیز در بخش‌های مختلف حضور دارند. "اژدها وارد می شود" ساخته مانی حقیقی باید در بخش اصلی با ۱۷ فیلم دیگر برای کسب خرس طلای این دوره رقابت کند.

"لانتوری" ساخته علیرضا درمیشیان نیز در بخش پانارومای جشنواره به نمایش گذاشته خواهد شد.

"رویای دم صبح" ساخته مهرداد اسکویی و "والدراما" به کارگردانی عباس امینی، در بخش نسل‌ها به روی پرده خواهند رفت. "زندگی روی مرز" به تهیه کنندگی بهمن قبادی و محصول کردستان عراق نیز در برلیناله امسال به نمایش در خواهد آمد.

رفیع پیتز کارگردان ایرانی تبار نیز با فیلم جدیدش به نام "من نِرو هستم" شانس خود برای دریافت خرس طلا را امتحان کرده است. فیلم رفیع پیتز محصول مشترک آلمان و فرانسه بر داستانی با موضوع پناهجویان استوار است.

اما خرس طلای افتخاری شصت ‌و ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم برلین به پاس یک عمر دستاورد هنری به مایکل بالهاوس، فیلمبردار آثار مشهوری چون "دار و دسته نیویورکی‌ها"، "رفقای خوب" و از جمله فیلم‌های مارتین اسکورسیزی اعطا می‌شود.

سینمای ایران در ۶۵ سال گذشته، ۹۳ فیلم در جشنواره فیلم برلین داشته و ۳۶ جایزه از این جشنواره را دریافت کرده است.

سال گذشته فیلم "تاکسی" به کارگردانی جعفر پناهی جایزه خرس طلای بهترین فیلم برلین را از آن خود کرد.

XS
SM
MD
LG