لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

دستگیری و آزادی دیپلمات ایرانی به اتهام آزار جنسی در آلمان


برخورد پلیس آلمان با یک دیپلمات ایرانی باعث افزایش تنش میان ایران و آلمان شده است.

روز گذشته خبرگزاریها اطلاع دادند که یک عضو کنسولگری ایران در فرانکفورت، به اتهام دست درازی جنسی به دختر بچه ده ساله ای دستگیر و سپس به دلیل مصونیت سیاسی دیپلمات ها آزاد شده است. وزارت امور خارجه ایران با احضار سفیر آلمان نسبت به «برخورد ناشایست پلیس آلمان» بااین دیپلمات اعتراض کرده و خواهان پیگیری موضوع شده است.

سخنگوی دادستان فرانکفورت به بی. بی. سی. فارسی گفته است درباره شکایت خانمی از یک دیپلمات ایرانی تحقیق می کند که هنگام بازی دختر ده ساله اش در یک پارک بازی به او نزدیک شده «به او دست زده . موهایش را لمس کرده و او احساس کرده که آن مرد می خواسته او را ببوسد.»

روزنامه بیلد آلمان نوشته است این دختر ماجرا را به مادرش اطلاع داد و مادر او به پلیس شکایت کرد ولی چون مرد ناشناس بود، پلیس نتوانست کاری انجام دهد. یک هفته بعد هنگامی که دختر با مادرش در خیابان می رفتند، آن مرد را دوباره دید. مادر در حالی که فریاد می زد و مرد را «بچه باز» خطاب می کرد با دیپلمات ۴۵ ساله ایرانی درگیر شد. روزنامه بیلد نوشته است مرد مظنون از مادر دختر خواسته تا از گناهش چشم پوشی کند، زیرا او متاهل و دارای فرزند است.

وقتی پلیس وارد این ماجرا شد، دیپلمات ایرانی چند مرتبه کلمه «دیپلمات» را بر زبان آورد، اما پلیس او را بازداشت کرد. متهم در ایستگاه پلیس پس از مشخص شدن هویت و یافتن پاسپورت دیپلماتیک وی آزاد شد.

اما در ایران این واقعه به صورتی کاملاً دگرگون منعکس شده است. به نوشته بیلد، رادیو ایران گفته است «یک زن آفریقایی در فرانکفورت به دیپلمات ایرانی حمله کرد ولی پلیس به جای آن زن، دیپلمات ایرانی را بازداشت کرد.»
حسن قشقاوی معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش به این رویداد گفته است سازمان مجاهدین خلق «با همکاری سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی» اسرائیل و کشورهای غربی این دسیسه‌ را طراحی کرده‌اند.
چند ماه پیش نیز یک دیپلمات ایرانی در برزیل به اتهام مشابهی مواجه شد. وی با استفاده از مصونیت دیپلماتیک آزاد شد و به ایران بازگشت و در ایران – به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - از کار اخراج شد.
XS
SM
MD
LG