لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۲

سفارت ایران در برزیل:‌ اتهام تعرض جنسی ناشی از «تفاوت فرهنگی» است


رامین مهمانپرست ، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
رامین مهمانپرست ، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه ای که روز پنجشنبه صادر کرد اتهام صادر شده علیه دیپلمات ایرانی در برزیل را رد کرد. این بیانیه اتهامات صادر شده مبنی بر این که کارمند سفارت جمهوری اسلامی ایران در برزیل مرتکب تخلف جنسی شده را «کذب و بی اساس» و محصول سوء تفاهم و تفاوت فرهنگی» خوانده است.

پلیس برزیل پیشتر گفته بود که یک کارمند سفارت ایران در روز ۲۶ فروردین (۱۴ آوریل) در یک استخر عمومی مختلط در برازیلیا به حدود ده دختر نوجوان ۹ تا ۱۵ ساله که مشغول شنا بودند تعرض کرده است. خبرگزاری ها و روزنامه های بین المللی نوشته اند او درحالی که وانمود می کرد در حال شنا است، در زیر آب به دختران نزدیک می شد و «اندام خصوصی» بدن آنان را لمس می کرد.

بنا به گزارش ها رفتار این مرد خشم دختران آزار دیده و والدین آن ها را برانگیخت و آنطور که روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال پیشتر گفت برخی از والدین دور او جمع شده و در حای که عده ای قصد حمله به او را داشتند، شماری دیگر سعی می کردند مانع آسیب رسیدن به او شوند.

پس از این درگیری ها، پلیس او را بازداشت و به مرکز پلیس منتقل کرد و نهایتا پس از آن که متوجه شد او یک دیپلمات است بنا به مقررات مصونیت قضایی سیاسی او را تحویل سفارت ایران در برزیل داد. طبق این مقررات دیپلمات ها در کشور میزبان مصونیت قضایی دارند و تنها در کشور خود می توانند مجازات شوند.

رسانه های برزیل نام این فرد را «حکمت الله قربانی» معرفی کرده اند و روزنامه برزیلی «اوگلوبو» گفته است که او بیش از ۵۰ سال سن دارد و سومین نفر در سلسله مراتب سفارت ایران در برزیل است.

وال استریت جورنال به نقل از مسئولان استخر گفت که کارت عضویت حکمت الله قربانی باطل شده است.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز پنجشنبه اتهامات مطرح شده علیه حکمت الله قربانی را خلاف سوابق او دانست. خبرگزاری ایرنا به نقل از آقای مهمانپرست نوشت «بررسی های به عمل آمده نشان می دهد که مطالب منتشر شده در رسانه ها خلاف واقع و فاقد صحت است».

سفارت جمهوری اسلامی در برزیل نیز رسانه ها را به داشتن رفتاری «مغرضانه» با ایران متهم کرده و در بیانیه خود نوشته است نشریات «عموما درمورد موضوعات مربوط به کشورهایی مانند جمهوری اسلامی موضعی تبعیض آمیز اتخاذ می کنند.» سفارت ایران همچنین تایید کرده که حکمت الله قربانی کارمند ارشد است و دو سال پیش برای ماموریت به برازیلیا اعزام شده است.

رفتاری که در بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی محصول یک «تفاوت فرهنگی» خوانده شده و همچنین آزادی او، خشم خانواده های برزیلی که می گویند دخترانشان مورد تعرض قرار گرفته اند را برانگیخته است بطوری که خواستار ملاقات با مقامات کشورشان و رسیدگی به موضوع شده اند.
یک مقام پلیس این کشور نیز گفته است:‌ «سرزدن چنین رفتاری از یک دیپلمات تعجب آور است.»

XS
SM
MD
LG