لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

تظاهرات در خیابان‌های تفلیس؛ لایحه «عوامل خارجی» باعث درگیری نمایندگان پارلمان گرجستان شد


تظاهرات معترضان به لایحه «عوامل خارجی» در برابر پارلمان گرجستان. تفلیس ، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - عکس از رویترز
تظاهرات معترضان به لایحه «عوامل خارجی» در برابر پارلمان گرجستان. تفلیس ، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - عکس از رویترز

پارلمان گرجستان روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت، دومین پیش‌نویس لایحه‌ موسوم به «عوامل خارجی» را تصویب کرد. این لایحه که از سوی مخالفان «الهام گرفته از کرملین» نامیده شده، با انتقاد و اعتراض شدید عمومی رو به‌رو شده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، پلیس در تفلیس برای پراکنده کردن معترضان، از گاز اشک آور و نارنجک‌های گیج کننده (بمب صوتی) استفاده کرد.

بر اساس این گزارش، تعداد روزافزونی از تظاهرکنندگان نزدیک به یک ماه است که در اعتراض به این لایحه هر شب به خیابان‌ها می‌آیند. در این ارتباط، روز چهارشنبه و در بزرگترین تظاهرات ضد دولتی، تظاهرات ده‌ها هزار تن باعث تعطیلی مرکز تفلیس شد.

وزارت بهداشت گرجستان به نقل از رسانه‌های آن کشور اعلام کرد که ۱۱ تن از جمله ۶ افسر پلیس پس از درگیری روز چهارشنبه تحت درمان قرار گرفتند.

الکساندر داراخ‌وِلیدزه، معاون وزیر کشور گرجستان، هم گفت که معترضان سعی داشتند وارد پارلمان شوند و با استفاده از اشیاء مختلف به پلیس حمله کردند.

سالومه زورابیشویلی، رئیس‌جمهوری گرجستان، مخالف این لایحه است اما اختیاراتش تا حـد زیادی تشـریفاتی است. او با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی، از معترضان خواسته است که خویشتنداری به خرج دهند

اعتراضات این روزها در گرجستان، حزب حاکم «رویای گرجستان» را در مقابل ائتلافی از احزاب مخالف، گروه‌های جامعه مدنی، چهره‌های مشهور و رئیس جمهوری این کشور قرار داده است.

لایحه موسوم به «عوامل خارجی»، سازمان‌هایی را که بیش از ۲۰ درصد از بودجه خود را از خارج دریافت می‌کنند، ملزم می‌کند تا به عنوان «عامل نفوذ خارجی» ثبت نام کنند. این لایحه موجب یک بحران سیاسی در گرجستان شده است.

منتقدان در گرجستان این لایحه را «قانون روسیه» خوانده و گفته‌اند که از قوانینی الهام گرفته است که برای سرکوب مخالفان در روسیه ولادیمیر پوتین به کار گرفته می‌شود.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خشونت را محکوم کرده‌اند. اتحادیه اروپا در آذر سال گذشته گرجستان را نامزد عضویت در این نهاد کرد، اما حال گفته است که این لایحه می‌تواند عضویت آن کشور در اتحادیه اروپا را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG