لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

جان ساکاشویلی در خطر است؛ زلنسکی سفیر گرجستان را فراخواند تا ۴۸ ساعته اوکراین را ترک کند


میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور پیشین زندانی در گرجستان
میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور پیشین زندانی در گرجستان

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز دوشنبه از گرجستان خواست میخائیل ساکاشویلی را برای معالجه به اوکراین بفرستد. او گفت سفیر گرجستان به وزارت خارجه فراخوانده می‌شود تا ظرف دو روز اوکراین را ترک و با دولتش مشورت کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری پیشین زندانی در گرجستان، روز دوشنبه در اظهارات ویدئویی به دادگاهی که پرونده سوء استفاده از قدرت علیه او را بررسی می کرد، به شدت لاغر و نحیف به نظر می‌رسید.

بر اساس این گزارش، ساکاشویلی که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ به عنوان رئیس‌جمهور گرجستان فعالیت می‌کرد، در سال ۲۰۲۱ پس از بازگشت از تبعید به اتهام سوء استفاده از قدرت به زندان افتاد. این اتهامات همواره توسط گروه‌های حقوق بشری مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

زلنسکی ـ که در سال ۲۰۱۹ شهروندی اوکراین را به ساکاشویلی اعطا کرد ـ در توییتر خود ضمن «اعتراض شدید» به وزارت خارجه دستور داد سفیر گرجستان در اوکراین را احضار کند. او از گرجستان خواست تا ساکاشویلی را به اوکراین تحویل و جان او را نجات دهد.

در جریان یک جلسه دادگاه تلویزیونی، ساکاشویلی حالت پوست و استخوان‌ خود را با برآمدگی دنده‌ها نشان داد. در واکنش به این خبر، زلنسکی می‌خواهد که او فورا به کلینیکی در اوکراین یا غرب منتقل شود.

زلنسکی روسیه را متهم به وخامت وضعیت سلامتی ساکاشویلی کرد و مقامات گرجستان را مسئول مرگ احتمالی او دانست. همزمان دستیار زلنسکی نیز گرجستان را به شکنجه او متهم کرد.

پیش‌تر ای‌بی‌سی نیوز گزارش داده بود ساکاشویلی رهبری اعتراضات موسوم به «انقلاب رز» را برعهده داشت که رئیس‌جمهور قبلی را از قدرت برکنار کرد. او پس از پایان دوره دوم ریاست جمهوری خود به اوکراین رفت و بعدا غیابی به سوء استفاده از قدرت و شش سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG