لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

حزب راست افراطی «آزادی» در انتخابات پارلمانی هلند پیروز شد


خیرت ویلدرز
خیرت ویلدرز

خیرت ویلدرز، پوپولیست و رهبر حزب راست افراطی «آزادی» هلند، پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی که بازتاب گسترده ای در این کشور و اروپا داشت، به دنبال شرکایی برای تشکیل دولت ائتلافی است.

بر اساس گزارش ها، حزب آزادی ۳۵ کرسی از ۱۵۰ کرسی پارلمان هلند را به دست آورده است که بیش از دو برابر کرسی هایش در انتخابات گذشته محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ویلدرز که از طرفداران ویکتور اوربان، نخست‌وزیر راست گرای مجارستان، به شمار می رود، وعده داده است که مهاجرت‌ به هلند را متوقف می کند، پرداخت های مالی این کشور به اتحادیه اروپا را کاهش می دهد و ورود اعضای جدید به این نهاد از جمله اوکراین را مسدود می کند.

آسوشیتدپرس هم در مورد پیروزی این سیاستمدار راست افراطی، پوپولیست و مخالف اسلام، نوشت که این اتفاق می‌تواند «موجی از شوک را در اروپا» وارد کند.

بر اساس این گزارش او وعده برگزاری همه پرسی در مورد خروج هلند از اتحادیه اروپا را داده است.

آسوشیتدپرس همچنین نوشت که خیرت ویلدرز از «اسلام‌زدایی» هلند حمایت می‌کند، گر چه در مبارزات انتخاباتی نسبت به گذشته لحن ملایم‌تری نسبت به گذشته داشت.

این خبرگزاری با اشاره به این که حزب آزادی هلند در رده نخست برای تشکیل یک دولت ائتلافی قرار دارد، افزود خیرت ویلدرز احتمالاً اولین نخست وزیر راست گرای این کشور خواهد بود.

با این همه، حزب آزادی مسیر دشواری را برای تشکیل چنین دولتی در پیش رو دارد زیرا به نوشته آسوشیتدپرس، احزاب اصلی در هلند چنین تمایلی از خود نشان نداده اند. هر چند که پیتر اومتزیگت، عضو سابق حزب میانه روی دموکرات مسیحی که حزب جدید «قرارداد اجتماعی» را تاسیس کرد و حدود ۲۰ کرسی پارلمان را کسب کرده است، گفت که همیشه آماده گفتگو خواهد بود.

در این حال، فرانس تیمرمنز، رهبر اتحاد حزب چپ میانه کارگر و سبز بود که پیش بینی می شود ۲۷ کرسی را به دست آورد تاکید کرد که ویلدرز نباید روی ائتلاف با آنها حساب کند.

آقای تیمرمنز گفت: «ما هرگز با احزابی که تظاهر می‌کنند پناهجویان منبع همه بدبختی‌ها هستند، ائتلاف نخواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG