لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

مردی که سیاستمدار هلندی را بابت مسابقه کارتون پیامبر اسلام تهدید کرد بازداشت شد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

پلیس هلند مرد جوانی را به دلیل تهدید یک سیاستمدار دست راستی به نام خیرت ویلدرز، که قصد داشت یک مسابقه کاریکاتور با محور پیامبر اسلام برگزار کند، بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی پلیس هلند روز چهارشنبه اعلام کرد مظنون بازداشت شده که ملیت او هنوز مشخص نیست، روز گذشته بازداشت و به زندانی در لاهه منتقل شده است.

پلیس می گوید این مظنون ۲۶ ساله، که هویت او اعلام نشده است، روز دوشنبه ویدیویی را در فیسبوک به اشتراک گذاشته که در آن می‌گوید پنج دقیقه با ساختمان پارلمان فاصله دارد.

وی در این ویدیو که تلویزیون هلند نیز آن را پخش کرده می‌گوید: «تنها آن کافر (ویلدرز) هدف من است؛ من اعتقاد دارم خدا کمک می‌کند موفق شوم ... آنها پیامبر ما را مسخره می کنند.»

خیرت ویلدرز رهبر حزب راست افراطی «آزادی» است که در حال حاضر دومین حزب بزرگ هلند به شمار می‌آید و به اتخاذ مواضع ضد اسلام و رویکرد عوام‌گرایانه مشهور است.

در سال ۲۰۰۵ روزنامه هلندی ییلاندز پوستن کارتونی از پیامبر اسلام چاپ کرد که موجب اعتراض مسلمانان شد و برخی تلاش کردند مدیران روزنامه یا طراح کارتون را به قتل برسانند.

ده سال بعد، دو اسلامگرا به دلیل انتشار کارتون‌هایی از پیامبر اسلام، به دفتر نشریه طنز «شارلی ابدو» در پاریس پایتخت فرانسه حمله کرده و با تیراندازی ۱۲ نفر را کشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG