لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

یک گزارش سازمان ملل: جنگ غزه به اقتصاد کشور‌های عربی منطقه آسیب می‌زند


برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) در پژوهشی زیان اقتصادی جنگ غزه را برای همسایگان عرب آن، مانند لبنان، مصر و اردن، دستکم ۱۰ میلیارد دلار ارزیابی کرده و می‌گوید تولید ناخالص داخلی این کشور‌ها امسال کاهش یافته و پیامد‌های درگیری ممکن است بیش از ۲۳۰ هزار تن را به فقر بکشاند.

به گزارش رویترز، در شرایطی که لبنان، مصر و اردن در حال حاضر نیز با فشارهای مالی، رشد اقتصادی آهسته و بیکاری شدید مواجه‌اند و با چالش‌های اقتصادی بزرگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، جنگ اسرائیل و حماس مانع از سرمایه‌گذاری‌های ضروری می‌شود و تاثیرات منفی بر اقتصاد و تجارت آنها باقی می‌گذارد.

عبدالله الدرداری، مدیر دفتر منطقه‌ای برنامه توسعه ملل متحد که این پژوهش را انجام داده به رویترز گفت: «تاثیر بسیار بزرگی است و این بحران مانند بمبی در یک وضعیت بسیار شکننده منطقه‌ای بود ... همراه با ترس از این که چه اتفاقی خواهد افتاد و اوضاع به کدام سمت می‌رود.»

بر اساس این پژوهش، کاهش تولید ناخالص داخلی لبنان، مصر و اردن در نتیجه درگیری اسرائیل و شبه‌نظامیان فلسطینی حماس ممکن است به ۲ و سه دهم درصد یا ۱۰ میلیارد و سیصد میلیون دلار برسد و اگر این جنگ شش ماه دیگر طول بکشد، این میزان حتی می‌تواند دو برابر شود.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز چهارشنبه تاکید کرد «هدف و وظیفه‌ ما نابودی حماس و بازگرداندن گروگان‌ها به خانه است، بنابراین بدون توجه به فشارهای جهانی، به عملیات نظامی خود در غزه ادامه می‌دهیم تا به همه اهدافمان برسیم.»

حماس و متحدان آن در حمله تروریستی ۱۵ مهر به جنوب اسرائيل دست‌کم ۱۲۰۰ نفر را، که اکثرا غیرنظامی بودند، کشتند و حدود ۲۴۰ نفر ـ از جمله کودکان، زنان و سالمندان ـ را گروگان گرفتند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا، و شماری دیگر از کشورها، گروه حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG