لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۴

کره شمالی، موضوع اصلی ملاقات ها در ژاپن بود


کره شمالی، موضوع اصلی ملاقات ها در ژاپن بود
کره شمالی، موضوع اصلی ملاقات ها در ژاپن بود

وزیر دفاع آمریکا می گوید کره جنوبی حق دارد هر حمله جدید کره شمالی را تلافی کند، اما او در تلاش است از چنین اقدامی پیشگیری کند.

رابرت گیتس این نظر را روز پنجشنبه در پی دیداری با مقامات ارشد ژاپن در توکیو ابراز داشت.

آقای گیتس که روز جمعه به سئول می رود، در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا با حملات هوائی کره جنوبی به شمال مخالفت خواهد کرد، گفت هر کشوری حق دارد «از خود در برابر حمله بی دلیل دفاع کند.» اما گفت تمرکز مذاکرات او در چین و ژاپن «جلوگیری از وقوع عمل تحریک کننده دیگری بوده است.»

از زمان حمله مرگبار کره شمالی به یک جزیره کره جنوبی در ماه نوامبر، آمریکا سعی داشته است ژاپن را تشویق کند نقش بزرگتری در دفاع از کره جنوبی بازی کند. وزیر دفاع ژاپن برای بحث درباره توافق های همکاری نظامی این هفته به سئول رفت. از زمان پایان حکومت استعماری ژاپن در سال ۱۹۴۵، این نخستین بار است که چنین توافق هایی صورت می گیرد.

دیپلمات هایی از آمریکا، ژاپن و کره جنوبی همچنین درباره شرایط موافقت با از سرگرفته شدن مذاکرات شش جانبه درباره برنامه اتمی کره شمالی بحث کرده اند. پیونگ یانگ سال پیش مذاکرات را قطع کرد، اما به تازگی خواهان از سرگیری گفت و گو ها شده است. چین و روسیه نیز با مذاکرات موافق هستند.

رابرت گیتس روز پنجشنبه بار دیگر از کره شمالی دعوت کرد پیش از آن که مذاکرات بتواند از سر گرفته شود، با برداشتن گام های قاطع، جدی بودن خود را به پایان برنامه های اتمی و موشکی اش نشان دهد. روز پیش از آن در پکن، گیتس گفت پیونگ یانگ می تواند با اعلام توقف در برنامه های اتمی و موشکی، حسن نیت خود را ثابت کند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین در توکیو با نخست وزیر، وزیر امور خارجه و وزیر دفاع ژاپن ملاقات کرد. گزارش های رسانه های ژاپن حاکی است که «نائوتو کان» نخست وزیر از گیتس به دلیل حمایت آمریکا از کشور او در جریان یک اختلاف دیپلماتیک با چین در سال گذشته سپاسگزاری کرده است.

XS
SM
MD
LG