لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

عذرخواهی وزیر دفاع آمریکا برای کشته شدن کودکان افغان در حمله نیروهای ائتلاف


رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا و ژنرال دیوید پترایوس
رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا و ژنرال دیوید پترایوس

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا درباره مرگ اتفاقی نه کودک افغانی در حمله هوایی نیروهای ائتلاف در هفته گذشته، ابراز تاسف کرد و عذرخواهی کرد و آن حادثه را یک «ناکامی» خواند.

آقای گیتس این اظهارات را روز دوشنبه در یک نشست خبری مشترک با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان ایراد کرد. آقای کرزی در این نشست معذرت خواهی وزیر دفاع آمریکا را پذیرفت.

رابرت گیتس همچنین گفت آمریکا با آغاز خروج سربازان از افغانستان در ژوئیه سال جاری میلادی، از موقعیت خوبی برخوردار می شود. او به خبرنگاران گفت، آمریکا آماده است با خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در سال 2014، حضور نظامی محدودی در این کشور داشته باشد.

آقای گیتس روز دوشنبه برای دیداری دو روزه وارد افغانستان شد. پیشتر در روز دوشنبه، رابرت گیتس از پایگاه هوایی بگرام در شمال کابل دیدار کرد و با نیروهای خارجی در آنجا سخن گفت.

فرمانده سربازان ناتو در شرق افغانستان به خبرنگارانی که با آقای گیتس همراه بودند گفت خشونت در این منطقه افزایش یافته است. ژنرال جان کمپبل، گفت شبه نظامیان سعی می کنند حملات بهار خود را آغاز کنند.

روابط میان افغانستان و ناتو از زمانی که نه پسربچه افغانی در حمله هوایی نیروهای ائتلاف به استان کنار در شمال شرقی افغانستان در سه شنبه گذشته کشته شدند، به تیرگی گراییده است.

حامد کرزی روز یکشنبه به ژنرال دیوید پترائوس فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان گفت معذرت خواهی او برای حادثه مرگ کودکان «کافی نیست». صدها نفر در اعتراض به این حادثه در تظاهرات ضد آمریکایی در کابل شرکت کردند.

XS
SM
MD
LG