لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

واکنش‌ها به محدودیت‌های تازه برای خرید بنزین در ایران: نشانه «بحران جدید» است


بحران بنزین در ایران - عکس از حامد غلامی
بحران بنزین در ایران - عکس از حامد غلامی

صف‌های طولانی بنزین در شهرهای مختلف ایران در پی اعمال محدودیت‌های جدید برای استفاده از کارت‌های سوخت انتقاد شهروندان را برانگیخته است.

بر اساس گزارش‌ها در روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد، صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها در حالی شکل گرفته که گفته می‌شود «اکثر جایگاه‌ها بنزین ندارند.»

در روزهای گذشته شبکه خبر صدا و سیما تأیید کرده بود که «سوخت‌رسانی به بخشی از جایگاه‌ها با تأخیر همراه شده» اما این مسئله را به «افزایش مصرف بنزین» و «سفرهای تابستانی» نسبت داده بود.

در این حال، رضا نواز سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت، در شرح جزئیات جدید محدودیت‌ها برای استفاده از کارت سوخت آزاد جایگاه‌ها در سطح کشور، گفته که «با چهار مدل» شامل «۱۵ لیتری، ۲۰ لیتری، ۳۰ لیتری و ۴۰ لیتری» روبه‌رو هستیم که «نسبت به شهرها متفاوت است.»

به گفته این مقام صنفی، «سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی» نیز در سه مدل «۳۰، ۴۰ و ۶۰ لیتری» صورت می‌گیرد و «در تهران دو روز است که محدودیت سوخت‌گیری با کارت آزاد جایگاه ۴۰ لیتر» همراه شده است.

بنا بر گزارش‌ها از ایران، «مشکل کمبود بنزین» درباره بنزین سوپر «شدیدتر»‌ است.

صف‌های طولانی بنزین و کلافگی مردم سرباز در گرمای تابستان؛ ۲۳ مرداد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

روزنامه همشهری زیرمجموعه شهرداری پایتخت، در گزارشی درباره صف‌های بلند در برخی پمپ بنزین‌ها، اعلام کرده که در برخی جایگاه‌های توزیع سوخت «به‌ویژه در کلان‌شهرها»، کمبود بنزین و «قطعی نازل‌های سوخت حتی تا یک سوم ظرفیت یک جایگاه را نیز شامل می‌شود.»

بنا بر گزارش‌ها در روزهای پیشین، روسیه صادرات روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین به ایران را متوقف کرده و از ترکمنستان و ازبکستان هم خواسته به ایران بنزین نفرستند. این مسئله باعث شده که ذخیره سوخت ایران به میزان چشمگیری کاهش یابد.

کمبود بنزین و محدودیت‌های دولتی جدید اعلام شده برای صاحبان خودروها، با واکنش‌های گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی همراه شده است.

مرضیه محمودی، سردبیر تجارت‌نیوز، در توییتی به این محدودیت‌ها اشاره کرده و پرسیده «دولت تا کجا قرار است در جزئیات مداخله کند؟»

محمد ایزدی، فعال سیاسی، طرح تعیین سقف سوخت‌گیری توسط جایگاه‌داران را «در واقع همان سهمیه‌بندی سوخت آزاد» دانسته و گفته که این مسئله «از نشانه‌های شروع بحران جدید بنزین در کشور است.»

شکوفه حبیب‌زاده، روزنامه‌نگار، به وضعیت بنزین در سیستان‌ و بلوچستان اشاره کرده و گفته در این استان «خرید بنزین خارج از سهمیه وجود ندارد و هزینه خرید بنزین، با نرخ آزاد و به‌صورت دبه ۲۰ لیتری است.»

به گفته او، «قیمت‌ها در شمال و جنوب استان متفاوت است» و در حالی که «در زابل یک دبه ۲۰ لیتری، ۳۰۰ هزار تومان» فروخته می‌شود، «در چابهار بیش از ۴۰۰ هزار تومان است.»

مهدی الیاسی، روزنامه‌نگار اقتصادی، با اشاره به اظهارات پیشین مقامات جمهوری اسلامی به کنایه گفته است: «جمهوری اسلامی به‌زودی به وضعیتی می‌رسد که اعلام می‌کند این که مردم توقع دارند هر وقت شیر آب را باز کردند، آب بیاید یا هر وقت کلید برق را فشار دادند، برق باشد، یا هر وقت رفتند پمپ بنزین، بنزین باشد، یا هر وقت رفتند نان بخرند، نان باشد، ناشی از ذهنیت لاکچری مردم است و این ذهنیت باید اصلاح بشود.»

هاتف قاضی‌زاده، یکی از کاربران پیام‌رسان «ایکس» یا همان توییتر سابق نیز پرسیده «سقف گذاشتن برای بنزین زدن چه سودی دارد؟ غیر از این که خودرو چندباره به جایگاه مراجعه می‌کند، صف‌های طویل تشکیل می‌شود و کلی سوخت در همون صف‌ها هدر می‌رود؟»

احسان مازندرانی با انتشار تصویری، تجربه خود را بازگو کرده و نوشته: «ساعت از یک بامداد گذشته است و پس از حدود ۴۰ دقیقه* صف به این‌جا رسیده است. حجم بنزین مصرفی در صفوف معطلی جایگاه به‌دلیل طرح جدید محدودیت کارت‌های سوخت، به‌زودی از میزان سوخت قاچاق سبقت می‌گیرد.»

او به مقامات جمهوری اسلامی توصیه کرده که «قیمت بنزین را واقعی کنيد تا این روند غلط برچیده شود.»

اما برخی کاربران نیز می‌گویند جمهوری اسلامی «از عمد» جایگاه‌های سوخت‌رسانی را «پلمب کرده» که بگوید «پول خرید بنزین نداریم» و «خرید بنزین از روسیه گران است» تا جامعه را به خرید بنزین گران راضی کند.

از سویی، صفحه توییتری اسرائیل به فارسی با انتشار کاریکاتوری به مسئله «کمبود بنزین در ایران» پرداخته که در آن «صندوق دولت ایران» به مثابه پمپ بنزینی نشان داده می‌شود که خودروهای «حماس، حزب‌الله و جهاد اسلامی» را پر می‌کند،‌ اما به مردم ایران چیزی نمی‌رسد.

در روزهای گذشته بهای نان در شماری از استان‌های ایران افزایش یافته، مسئله‌ای که برخی آن را مقدمه‌ای برای افزایش قیمت بنزین دانسته‌اند.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه در ایران، پیشتر به صدای آمریکا گفته که ریشه اصلی گرفتاری اقتصادی ایران را در «فساد و ناکارآمدی دولتی» می‌داند.

XS
SM
MD
LG