لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۴

تلاش‌های اروپا برای پایان وابستگی به گاز روسیه؛ نقش ترکیه پررنگ‌تر می‌شود 


آرشیو
آرشیو

در حالی روسیه عرضه گاز طبیعی به اروپا را محدود می‌کند، اتحادیه اروپا در حال تلاش برای یافتن منابع جایگزین است.

اتحادیه اروپا به دنبال تامین‌کنندگان گازی مانند آذربایجان برای کمک به پر کردن این شکاف است، اما به نوشته بخش انگلیسی صدای آمریکا ترکیه خود را برای ایفای نقشی محوری در روشن نگه داشتن چراغ‌ها و روشن‌ماندن مشعل کوره‌ها در اروپا در زمستان امسال نشان می‌دهد.

در این مطلب تحلیلی آمده است که اتحادیه اروپا مسئولیت بزرگی برای جایگزینی گاز روسیه دارد. در سال ۲۰۲۱، حدود نیمی از گاز این قاره را از سوی روسیه تامین شده بود.

پیشتر اورزولا فون‌در‌لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در سفر ماه ژوئیه خود به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان اعلام کرد که باکو یکی از منابعی است که می تواند به تامین گاز اروپا کمک کند.

باکو در حال حاضر عرضه خود به اروپا را از طریق خط لوله‌ای که از ترکیه می گذرد حدود یک سوم افزایش داده است. ایلهان اوزگل، تحلیلگر از سایت خبری ترکی کیسا دالگا می‌گوید، این موضوع ترکیه را به یک بازیگر مهم در آینده انرژی اروپا تبدیل می کند. او می‌گوید همه خطوط لوله از ترکیه عبور می کنند و به خط لوله اروپا متصل می شوند و این کشور از این نظر یک کشور ترانزیتی است. علاوه بر جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و عراق نیز ممکن است گاز خود را از طریق ترکیه به اروپا صادر کنند.

XS
SM
MD
LG