لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

ادعاهای مطرح شده در سریال امنیتی «گاندو» باعث جنگ رسانه‌ای مقامات جمهوری اسلامی شد


پوستر سریال گاندو
پوستر سریال گاندو

با پایان سریال «گاندو» که با محوریت مسائل امنیتی از صداوسیمای ایران پخش می‌شد، برخی از مقامات جمهوری اسلامی نیز به ادعاهای مطرح شده در آن واکنش نشان دادند.

«گاندو» که بیشتر بر «نفوذپذیری» مدیران دولتی و ضعف دستگاه هایی مانند وزارت خارجه تأکید می کند با مخالفت مقامات دولت روحانی و حمایت منتقدان دولت روبرو شده است.

سید«عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه در یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی در مورد «گاندو» گفت: «آنچه که درباره وزارت امور خارجه و شخص وزیر در این سریال گفته می‌شود انطباق با واقعیت ندارد. اسناد مکاتبات و مذاکرات وزارت امور خارجه موجود است. اگر اعلام می‌کردند این اسناد را به آنها می دادیم تا داستان شان کمی واقعی تر می‌بود. کاش کمی تقوا را رعایت می‌کردند.»

حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی نیز در توییتر، پروژه گاندو را به سازمانی نسبت می دهد که به گفته او هم برای «تضعیف دولت» پول فراوان دارد و هم می تواند صدا و سیما را «الزام» به پخش کند.

سرمایه گذار این سریال موسسه فرهنگی-هنری شهید آوینی است.

در عین حال، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به پرسشی در مورد گاندو گفته است که فرصت تماشای تلویزیون ندارد و نمی تواند در این مورد اظهار نظر کند.

از طرفی، منتقدان دولت حسن روحانی از ادعاهایی که «گاندو» در مورد رابطه دولت با «جاسوسان» مطرح می کند استقبال کرده اند.

جواد کریمی قدوسی، نماینده اصولگرای مشهد قسمتی از سریال را در توییتر به اشتراک گذاشته است که تأییدی بر یکی از ادعاهای پیشین او است. او پیشتر گفته بود «جیسون رضاییان اقرار کرده آنقدر به روحانی نزدیک بوده که طعم آدامس او را نیز می دانسته است». آقای کریمی قدوسی می گوید «امروز پرده ها افتاده است اما تخریب ها ادامه دارد.»

حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی در پاسخ به مطرح شدن دوباره ادعای طعم آدامس از سوی این نماینده مجلس نوشته «اقرار کرده یا اعتراف کرده» و در ادامه می گوید «خودش ادعا کرده یا دوستان در سریال از قول او ادعا کرده اند؟»

کریمی قدوسی با طرح مسأله ارتباط نزدیک آشنا با کاووس سید امامی (استاد دانشگاه و فعال محیط زیست که به طور مشکوکی در زندان از دنیا رفت) خواستار ساخته شدن «گاندو ۲» شده است تا به قول او «نقاب ها از چهره ها برداشته شوند.»

دودستگی پیرامون ادعاهای مطرح شده در «گاندو» به رسانه های داخل ایران نیز کشانده شد و در صفحه نخست بسیاری از مطبوعات قرار گرفت.

روزنامه کیهان با تیتر «جیغ هایی که گاندو درآورد» به حمایت از این سریال پرداخت. اعتماد، با تیتر «تلویزیون تیشه به ریشه خود نزند» تیغ انتقاد را به سوی صدا و سیما نشانه رفت. خبرگزاری تسنیم، با فهرست کردن نکاتی تلاش کرد ادعاهای مطرح شده در گاندو را به واقعیت ها پیوند بزند و معتقد است مخالفت مقامات دولتی، بیشتر به ضرر دولت تمام خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG