لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

ادعای یک سریال صدا و سیما درباره انفجار ۸ سال پیش: اسرائیل باعث مرگ «پدر صنایع موشکی» سپاه شد


حسن تهرانی مقدم از فرماندهان ارشد سپاه در کنار آیت‌الله خامنه‌ای
حسن تهرانی مقدم از فرماندهان ارشد سپاه در کنار آیت‌الله خامنه‌ای

سریال «گاندو» که با محوریت مسائل امنیتی از صداوسیمای ایران پخش می شود، مدعی است انفجار پادگان سپاه پاسداران در ملارد که منجر به کشته شدن یک مقام ارشد سپاه شد٬ از سوی اسرائیل صورت گرفته است.

در حالی که مقامات سپاه پاسداران سالها دست داشتن نیروهای خارجی در انفجار سال ۱۳۹۰ در بیدگنه ملارد که منجر به کشته شدن تعدادی از نیروهای سپاه شد را رد کرده بودند، در سریال گاندو یک افسر امنیتی می گوید که فردی نفوذی به نام رحمت والی از طرف موساد وارد پایگاه شده و این عملیات را انجام داده است.

انفجار هشت سال پیش در این پادگان در غرب تهران منجر به کشته شدن حسن تهرانی مقدم، از فرماندهان سپاه شد که از او با عنوان پدر صنایع موشکی ایران یاد می‌شود. همان زمان برخی از سایت های خبری از این پادگان به عنوان محل نگهداری و ساخت مهمات موشکی ایران یاد کرده بودند.

فرماندهان ارشد نظامی ایران اما رخ دادن انفجار به دلیل خرابکاری را رد کرده بودند. سپاه پاسداران نیز دلیل آن را حادثه جابجایی مهمات اعلام کرد.

در واکنش به موضوع مطرح شده در سریال گاندو، اسماعیل کوثری، جانشین فرماندهی قرارگاه ثارالله تهران که پیشتر احتمال خرابکاری را رد کرده بود به وبسایت خبرآنلاین گفت: احتمالا مرور زمان که اخبار و اطلاعات درباره انفجار تکمیل شده به این نتیجه رسیده باشند و من نمی‌توانم دقیق در این باره نظری بدهم.

برنامه موشکی سپاه همواره با انتقاد و مخالفت ایالات متحده و متحدانش، به ویژه اسرائیل، همراه بوده است. ایران در برخی از آزمایش‌های موشکی روی موشکها جملاتی به عبری علیه اسرائیل نوشته بود.
https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG