لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

اوباما: مرگ قذافی پایان رژیم او


اوباما: مرگ قذافی پایان رژیم او
اوباما: مرگ قذافی پایان رژیم او

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید مرگ معمر قذافی به یقین ثابت می کند که رژیم ۴۰ ساله او به پایان رسیده است.

آقای اوباما روز پنجشنبه در کاخ سفید گفت یک سال پیش تصور یک لیبی آزاد غیر ممکن به نظر می رسید و به مردم لیبی به دلیل مطالبه حقوقشان تبریک گفت.

رییس جمهوری آمریکا اظهار داشت مردم لیبی اینک فرصت خوبی دارند که یک کشور یکپارچه، شکیبا و دمکرات بسازند. اوباما از آنان خواست برای حفظ ایمنی مواد جنگی خطرناک و احترام به حقوق هموطنانشان به همکاری با جامعه بین المللی ادامه دهند.

اوباما هشدار داد که راه به سوی دمکراسی طولانی و پر پیچ و خم و روزهای دشواری در پیش خواهد بود، او گفت آمریکا خود را به مردم لیبی متعهد می داند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا که به افغانستان سفر کرده است، به شبکه خبری فاکس نیوز گفت تایید مرگ قذافی یک نفس راحت خواهد بود. او همچنین به سی بی اس گفت مرگ قذافی هرچند مهم است، احتمالا موجب پایان جنگ در لیبی نخواهد بود.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه آمریکا در بیانیه ای مرگ قذافی را پایان نخستین مرحله انقلاب لیبی نامید و از آمریکا، متحدان اروپایی و شریکان عرب آن خواست بر پشتیبانی از مردم لیبی بیفزایند.

بان کی - مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت مرگ قذافی یک انتقال تاریخی برای لیبی است. او همچنین از تمام جنگجویان خواست سلاح هایشان را زمین بگذارند و هشدار داد کشور فقط با وحدت ملی و آشتی می تواند وعده آینده بهتر را عملی کند.

هرمن ون رومپوی، رییس اتحادیه اروپا و خوزه مانوئل باروسو رییس کمیسیون اروپا در بیانیه مشترکی مرگ قذافی را پایان یک عصر دیکتاتوری و سرکوب توصیف کردند.

کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سقوط سرت و مرگ قذافی را پایان یک عصر نامید و گفت دوره ایدردناک در زندگی مردم لیبی بسته شد.

سیلویو برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا در واکنش به گزارش های مرگ قذافی گفت حالا جنگ تمام شده است.

XS
SM
MD
LG