لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۷

اوباما: صلح ایرلند، نمونه ای برای صلح در دیگر نقاط دنیا


باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا صلح در ایرلند را نمونه ای برای درگیریهای موجود در سراسر جهان خواند.

آقای اوباما روز دوشنبه در سخنانی که برای جوانان در بلفاست ایراد کرد گفت «شرایط صلح توسط رهبران مورد مذاکره قرار می گیرد، اما سرنوشت صلح در دستان شماست.»

رئیس جمهوری امریکا صبح دوشنبه به منظور شرکت در کنفرانس G.8 وارد بلفاست در ایرلند شمالی شد. این کنفرانس روزهای دوشنبه و سه شنبه برگزار می شود و به نظر می رسد تصمیم امریکا در مسلح کردن شورشیان سوریه به موضوع اصلی مذاکرات تبدیل شود.
کنفرانس G.8 عمدتاً به مسائل اقتصادی ۸ کشور بزرگ جهان می پردازد.

آقای اوباما روز دوشنبه با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا دیدار و مذاکره می کند.

رئیس جمهوری امریکا همچنین قرار است روز دوشنبه با ولادیمیر پوتین رهبر روسیه درباره درگیریهای سوریه مذاکره کند. رهبر روسیه از دولت بشار اسد حمایت می کند.

مقامهای کاخ سفید هفته گذشته گفتند که پرزیدنت اوباما قصد دارد رهبران ۷ کشور دیگر را درباره برنامه کمک به شورشیان سوریه مطلع کند.
امریکا هفته گذشته تصمیم گرفت با شواهدی که از استفاده ارتش سوریه در به کار گیری سلاح شیمیایی علیه مردم به دست آمده است، اسgلحه در اختیار شورشیان مخالف رژیم اسد قرار دهد.

کشورهای عضو این کنفرانس شامل بریتانیا، فرانسه، کانادا، ایتالیا، آلمان، روسیه و ایالات متحده هستند که بر روی هم نیمی از اقتصاد جهان را در دست دارند و هر یک به درجاتی از بعد از رکود سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ از مشکلات اقتصادی رنج می برند.
XS
SM
MD
LG