لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۳

پایان اجلاس وزیران امور خارجه گروه ۸


وزیران امور خارجه گروه هشت کشورهای صنعتی به مذاکرات دو روزه در لندن که برتنش در شبه جزیره کره، بحران سوریه و برنامه اتمی ایران متمرکز بود پایان دادند.

وزیران در بیانیه ای که پس ازمذاکرات در روز پنجشنبه صادر شد، تهدیدهای جنگ طلبانه کره شمالی علیه آمریکا و کره جنوبی را محکوم کردند و گفتند اقدامات اخیر پیونگ یانگ امنیت بین المللی را تهدید می کند.

بیانیه چند ساعت پس از آن صادر شد که کره شمالی تهدیدهای تازه ای عنوان کرد و مدعی شد آماده است موشک جدیدی پرتاب کند.

در حاشیه اجلاس در روزپنجشنبه، گیدو وسترول وزیر امور خارجه آلمان گفت گروه هشت درغیر قابل قبول بودن موضع خصمانه کره شمالی یکپارچه است.

جان کری وزیر امور خارجه امریکا روز چهارشنبه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد. لاوروف گفت در مورد کره شمالی مسکو هیچ اختلافی با واشنگتن ندارد.

در مورد سوریه، وزیران امورخارجه گروه هشت همچنین خواهان افزایش کمکهای انسانی به غیرنظامیان شدند. آنها بدتر شدن وضعیت انسانی در کشور را یادآور شدند و بر تعهد حود به حمایت از انتقال سیاسی در سوریه تاکید گذاشتند.

روزچهارشنبه، برخی از وزیران امورخارجه با مقامات اوپوزیسیون سوریه گفت و گو کردند. جان کری وزیرامور خارجه آمریکا و ویلیام هیگ وزیرامورخارجه بریتانیا درخواستهای اپوزیسیون برای کمک نظامی بیشتر را شنیدند، اما به گفته یک مقام آمریکایی «هیچ قولی ندادند.»

بریتانیا و فرانسه خواهان اصلاح یا لغو تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا علیه سوریه برای پشتیبانی از شورشیان بوده اند. روسیه و آلمان با چنین اقدامی مخالف هستند و می گویند سلاحها ممکن است به دست ستیزه گران اسلامی بیافتد و به مناقشه منطقه ای دامن زند.

روزپنجشنبه، همچنین آنجلا جولی هنرپیشه آمریکایی و نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای آوارگان، و «زاناب بانگور»، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در مساله خشونت جنسی در مناطق مناقشه، با مقامات گروه هشت ملاقات کردند. آنها بعداً جامعه بین المللی را ترغیب کردند برای متوقف ساختن خشونت جنسی در نواحی جنگی کار بیشترانجام دهد.
XS
SM
MD
LG