لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

استقبال وزرای خارجه کشورهای گروه ۷ از توقف درگیری‌ها؛ همه گروگانها بدون قید و شرط آزاد شوند


وزرای امور خارجه کشورهای کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای از آزادی برخی از گروگان‌های در بند حماس استقبال و بر لزوم آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان‌ها تاکید کردند.

وزرای امور خارجه کشورهای گروه ۷ در بیانیه خود همچنین با ابراز خشنودی از توقف اخیر در جنگ و افزایش کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان فلسطینی در غزه بر حق اسرائیل برای دفاع از خود و مردمش، مطابق با قوانین بین‌المللی با هدف جلوگیری از تکرار حملات ۷ اکتبر تاکید کردند و خواستار خروج آسان همه اتباع خارجی از غزه شدند.

این وزرا همچنین از رهبری ایالات متحده و کشورهای منطقه به ویژه قطر و مصر و تلاش‌های خستگی ناپذیر آنها برای تضمین این توقف و توقف‌های آینده قدردانی و از تلاش های «قابل توجه» سازمان ملل متحد برای هماهنگی ارسال کمک‌های بشردوستانه در این وقفه حمایت کردند.

به گفته آنها، این توقف در نبرد، گامی مهم برای بازگرداندن همه گروگان‌های باقی مانده به خانه و رسیدگی به دامنه کامل بحران انسانی جاری در غزه است و هر تلاشی باید انجام شود تا حمایت‌های بشردوستانه از غیرنظامیان از جمله غذا، آب، سوخت و تجهیزات پزشکی تضمین شود.

وزریران امور خارجه کشورهای گروه ۷ در ادامه بیانیه خود بر اهمیت حفاظت از غیرنظامیان و رعایت قوانین بین‌المللی، به ویژه حقوق بشر تاکید و بر تعهد خود برای همکاری با همه شرکا در منطقه برای جلوگیری از تشدید بیشتر درگیری ها نیز تاکید کردند.

آنها با اشاره به اهمیت امنیت دریایی، از همه طرف‌ها خواستند تا به قوانین حقوق و آزادی‌های دریانوردی توسط همه کشتی‌ها احترام گذاشته و این حق را مورد تهدید یا مداخله قرار ندهند.

وزرای امور خارجه کشورهای کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپا به‌ویژه از حوثی‌های یمن خواستند تا فورا حملات علیه غیرنظامیان و تهدید برضد خطوط کشتیرانی و کشتی‌های تجاری بین‌المللی را متوقف کنند و کشتی توقیف شده و خدمه آن را فورا آزاد کنند.

وزیران کشورهای گروه ۷ همچنین تصریح کردند که به تشکیل کشور فلسطینی به عنوان بخشی از راه حل دو دولتی متعهد هستند تا هم اسرائیلی‌ها و هم فلسطینی‌ها بتوانند در صلحی عادلانه، پایدار و مطمئن زندگی کنند.

XS
SM
MD
LG