لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

نشست سران گروه ۲۰ و موضوعات مورد بحث


در نشست گروه ۲۰ که در شهر آنتالیای ترکیه برگزار می شود، سران ۲۰ اقتصاد عمده جهان و روسای بانک های مرکزی آنها شرکت دارند.

گروه ۲۰ در حال حاضر ۸۵ درصد اقتصاد جهان و ۷۵ درصد بازرگانی جهان را در اختیار دارد و دو سوم جمعیت جهان در این ۲۰ کشور سکونت دارند.

۱۹ کشور آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، ترکیه، آفریقای جنوبی، بریتانیا و آمریکا به اتفاق اتحادیه اروپا گروه ۲۰ را تشکیل می دهند.

ترکیه دسامبر سال ۲۰۱۴ ریاست گروه را از استرالیا تحویل گرفت و در نشست جاری آن را به چین، میزبان سال بعد تحویل خواهد داد.

سیل مهاجران از خاورمیانه و آفریقا به اروپا بر گردهمایی سران گروه ۲۰ امسال سایه افکنده اما گفتگو در باره چاره جویی برای گرمایش سیاره زمین نیز یکی از مباحث اصلی نشست آنتالیا است.

نشست سران گروه ۲۰ در ترکیه و موضوعات مورد بحث
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

روسیه به دلیل تحریم های غرب به خاطر الحاق بخشی از اوکراین و مداخله و حمایت از جدائی خواهان شرق اوکراین و همچنین به خاطر افت شدید قیمت نفت خام در بازارهای جهانی با مشکلات اقتصادی عمده ای دست به گریبان است. به گفته کارشناسان اقتصاد این کشور در سال جاری ۵ درصد انقباض داشته است.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان نیز با کندی رشد اقتصادی رو به رو بوده و رشد اقتصادی اش به ۷ درصد کاهش یافته است.

سیل مهاجران به اروپا معضلی است که در تازه ترین گردهمایی سران اتحادیه اروپا در پایتخت مالت در روز پنج شنبه مورد بررسی قرار گرفت و یکی از موضوع های اصلی برنامه نشست گروه ۲۰ خواهد بود.

مبارزه با داعش و حملات اخیر تروریستی در پاریس نیز که منجر به لغو سفر رئیس جمهوری فرانسه به ترکیه شد، از موضوعات اصلی نشست گروه ۲۰ است. گروه ۲۰ همچنین مخالفانی در ترکیه دارد که عمدتا از گروه های چپگرا هستند.

XS
SM
MD
LG