لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

مذاکرات بین المللی درباره امنیت و اقتصاد در نشست جی- ۲۰


رهبران جهان برای ادامه مذاکرات درباره راهکارهای بهبود اقتصاد شکننده جهان، در تورنتو ملاقات می کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و دیگر رهبران کشورهای عمده و ثروتمند و کشورهای درحال توسعه، صبح یکشنبه به وقت کانادا اجلاس جی-۲۰ را افتتاح کردند.

پیش از افتتاح اجلاس، آقای اوباما با رئیس جمهوری اندونزی ملاقات و گفت و گو کرد.

پیش نویس برنامه نشست روز یکشنبه حاکی است کشورهای عمده صنعتی و کشورهای در حال توسعه اقتصادی از تلاش هایی که تا به حال انجام شده نتایج خوبی گرفته اند اما «هنوز چالش های جدی حل نشده باقی مانده است.»

رهبران کشورهای موسوم به جی-۲۰ می گویند با وجود بیکاری در سطح غیرقابل قبول در بسیاری از کشورها، نجات اقتصادی «ناهموار و شکننده» است. این گروه همچنین می گوید اصلاح شرایط مالی مستلزم کار بیشتر است.

روز شنبه تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا رهبران جهان را به برقراری توازن میان محرک های اقتصادی و کاهش کسر بودجه ترغیب کرد. او گفت ژاپن و برخی کشورهای اروپایی باید بیش از تلاش برای کاهش بودجه، برای افزایش تقاضای داخلی تلاش کنند.

آقای گایتنر این سخنان را در تورنتو و پیشاپیش میهمانی شام به میزبانی استفن هارپر، نخست وزیر کانادا، ایراد کرد. در این میهمانی رئیس جمهوری آمریکا و دیگر رهبران عضو جی-۲۰ شرکت داشتند.

همزمان تظاهرکنندگان روز شنبه در تورنتو با پلیس درگیر شدند و پنجره های اتومبیل های پلیس را شکسته و آن ها را به آتش کشیدند. دست کم ۱۳۰ نفر بازداشت شدند. کانادا بیش از ۱ میلیارد دلار برای تأمین امنیت در هنگام برگزاری همزمان دو نشست جی - ۸ و جی - ۲۰ در این کشور هزینه کرده است.

نشست جی - ۲۰ به دنبال دیدارهای دو روزه رهبران هشت کشور صنعتی جهان موسوم به جی - ۸ در موسکوکا در شمال تورنتو، برگزار شد.

رهبران جی - ۸ روز شنبه با صدور بیانیه ای مالی کره شمالی را به دلیل غرق کشتی کره جنوبی با ۴۶ سرنشین، محکوم کردند.
گروه جی - ۸ همچنین درخواست خود از رهبران جمهوری اسلامی ایران را مبنی بر احترام بیشتر به آزادی بیان و حکومت قانون تکرار کرد.
پس از نشست جی - ۸ رئیس جمهوری آمریکا همراه با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، با هلیکوپتر به تورنتو پرواز کردند.

آقای اوباما همچنین جلساتی تک به تک با رهبران جهان از جمله با هو جینتائو رئیس جمهوری چین و لی میونگ باک، نخست وزیر کره جنوبی داشت.

گروه بیست علاوه بر کشورهای گروه هشت متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کانادا و روسیه ، شامل برزیل، چین، اندونزی، مکزیک، آرژانتین، استرالیا، هند، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه و اتحادیه اروپا است.

XS
SM
MD
LG