لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

تصمیم گروه ۲۰ برای اخذ مالیات بیشتر از شرکت های چند ملیتی


گروه بیست گانه اقتصادهای عمده جهان تصمیم گرفته است بزرگترین شرکت های بین المللی را به پرداخت مالیات بیشتر وادار سازد.

مقام های این کشورها در اجلاس سالیانه گروه ۲۰ درسن پترزبورگ در روسیه، روز جمعه موافقت کردند ازیک برنامه مالیاتی که سازمان جهانی همکاری اقتصادی وتوسعه تدوین کرده است پشتیبانی کنند. این طرح گریزگاه هایی را که اجازه می دهد بسیاری از شرکت ها سود خود را پنهان کنند حذف می کند و آنها را ملزم می کند که در کشورهایی که فعال و سودآورند، مالیات بپردازند.

گروه ۲۰ دربیانیه پایانی کنفرانس مبادله اطلاعات مالیاتی میان کشورها را تایید کرد. هدف این است که شرکت ها نتوانند پول را درحساب های بانکی خارجی نامعلوم نگاهدارند.

انتظارمی رود وزیران دارایی کشورهای عضو گروه ۲۰ که ۹۰ در صد فرآورده های اقتصادی جهان را تولید می کند، این طرح مالیاتی را در روز شنبه در پایان نشست دو روزه خود در مسکو تایید کنند.

برخی از بزرگترین شرکت های چند ملیتی جهان قادر بوده اند با نگاهداشتن منافعشان درنقاط دیگر جهان از پرداخت مالیات سنگین درکشورهای خود پرهیز کنند.

دریک مورد، تحقیقگران کنگره آمریکا در اوائل سال جاری متوجه شدند شرکت اپل ازطریق یافتن مفرهای حقوقی در قوانین مالیاتی ایرلند و آمریکا عملا ازپرداخت تمام مالیاتی که به دست کم ۷۴ میلیارد دلاردرآمد ۴ سال گذشته آن تعلق می گرفت، پرهیزکرد.

این تصمیم گروه ۲۰ می تواند بر دیگر شرکت های آمریکایی مانند گوگل و استارباکس نیز اثر بگذارد، هرچند مقام های کشورهای گروه ۲۰ گفتند ممکن است اجرای این تغییرات سال ها طول بکشد.
XS
SM
MD
LG