لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

صدها هزار شهروند ونزوئلا در سوگ هوگو چاوز


تابوت هوگو چاوز پس از خروج از یک بیمارستان نظامی، روز سه شنبه با یک خودرو در خیابان های کاراکاس حمل شد
تابوت هوگو چاوز پس از خروج از یک بیمارستان نظامی، روز سه شنبه با یک خودرو در خیابان های کاراکاس حمل شد
هزاران نفر از شهروندان ونزوئلا روز چهارشنبه در مراسم سوگواری هوگو چاوز در کاراکاس شرکت کردند. «نیکلاس مادورا» معاون ریاست جمهوری و جانشین آقای چاوز نیز با چهره ای ناراحت در این مراسم حضور داشت.

هوگو چاوز، پنجاه وهشت ساله روز سه شنبه پس از یک بیماری طولانی سرطان در یک بیمارستان نظامی کاراکاس درگذشت.

چند تن از متحدین نزدیک آقای چاوز از جمله روسای جمهوری آرژانتین، بولیوی و اروگوئه نیز وارد کاراکاس شده اند تا در مراسم خاکسپاری آقای چاوز که روز جمعه برگزار می شود شرکت کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز روز چهارشنبه به احترام درگذشت رییس جمهوری ونزوئلا لحظه ای سکوت اختیار کرد.

کوبا نیز به دلیل درگذشت هوگو چاوز دو روز عزای عمومی اعلام کرد. رهبران چین و ایران نیز تاسف خود را از این رویداد اعلام کردند.

رهبران اروپایی درگذشت آقای چاوز را «مصیبتی» برای شهروندان ونزوئلا توصیف کردند. از جمله وزیر خارجه آلمان فقدان هوگو چاوز را عمیقا به خانواده او
و به شهروندان آن کشور تسلیت گفت.

ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا نیز گفت وی از خبر درگذشت آقای چاوز کسی که به نظر او تاثیری ماندگار در دل مردم ونزوئلا برجای گذاشته، متاسف شده است.

فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه گفت گرچه مواضع آقای چاوز را هرکسی نداشت، اما مبارزه وی برای عدالت و توسعه، واقعیتی انکار ناپذیر است.

سفارت آمریکا در کاراکاس تا پس از مراسم خاکسپاری تعطیل است. ترکیب هیات شرکت کننده آمریکا در مراسم خاکسپاری هوگو چاوز هنوز مشخص نیست.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بار دیگر بر حمایت خود از مردم ونزوئلا تاکید کرد و گفت آمریکا متعهد به سیاست هایی است که دموکراسی و حقوق بشر را ترویج دهد.

XS
SM
MD
LG