لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۴

واکنش ها به درگذشت هوگو چاوز


درگذشت هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا با واکنش های حاکی از ادای احترام به او و ابراز امید برای مردم ونزوئلا همراه بوده است.

ایوو مورالز (Evo Morales) رئیس جمهوری بولیوی و یکی از متحدان نزدیک به آقای چاوز روز سه شنبه با چشمانی پر از اشک در یک سخنرانی گفت چاوز الهام بخش مردمی باقی خواهد ماند که برای آزادی خود می جنگند. وی گفت "چاوز اکنون از هر زمان دیگری زنده تر است".

کوبا، یک متحد دیگر، با اعلام دو روز عزاداری، پرچم ها را به حالت نیمه اهتزاز درآورده است.

یک اطلاعیه دولت می گوید مردم کوبا او را "یکی از برجسته ترین فرزندان خود" می شناسند.

کریستینا فرناندز رئیس جمهوری آرژانتین سه روز عزای ملی اعلام کرده است. انتظار می رود او نیز نظیر خوزه موجیکا رئیس جمهوری اروگوئه برای شرکت در مراسم خاکسپاری به ونزوئلا برود.

دانیل اورتگا رئیس جمهوری نیکاراگوئه عهد کرده است میراث چاوز را دنبال کند.

محود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران ضمن ابراز تسلیت گفته است ممکن است در مراسم خاکسپاری حضور یابد.

چین چاوز را "رهبری بزرگ و دوستی بزرگ برای مردم چین" توصیف کرد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به مردم ونزوئلا تسلیت گفت.

دولت اوباما که اغلب از چاوز انتقاد می کرد با رعایت احتیاط در واکنش ، در اطلاعیه ای که منتشر ساخت ضمن ابراز حمایت از مردم ونزوئلا به "شکل گرفتن مناسباتی سازنده با دولت ونزوئلا" علاقه نشان داده است.

در شهر میامی در ایالت فلوریدا، بسیاری از ونزوئلائی هائی که پس از به قدرت رسیدن چاوز کشورشان را ترک کردند،با رفتن به خیابان ها درگذشت وی را جشن گرفتند.

بعضی از آنان ابراز امیدواری کردند وضعیتی که از آنها گریختند، از جمله جنایت، فساد و اقتصاد ضعیف، سرانجام رو به بهتر شدن بگذارد.
XS
SM
MD
LG