لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

نتيجه تحقيقات مربوط به فاجعه اتمی فوکوشيما


نتيجه تحقيقات مربوط به فاجعه اتمی فوکوشيما
نتيجه تحقيقات مربوط به فاجعه اتمی فوکوشيما

يک گزارش تحقيقاتی در ژاپن می گويد، مقام های مسئول و کارکنان شرکت برق توکيو پس از زلزله و سونامی مرگبار در ماه مارس سال جاری، با سردرگمی واکنش نشان دادند و نتوانستند خطر آسيب پذيری در نيروگاه فوکوشيما دايی ايچی را کاهش دهند.

اين گزارش به اشتباه مسئولين اشاره می کند که تصور می کردند سيستم اضطراری خنک کننده راکتورها در وضعيت مناسب کار می کردند و در انتشار اخبار نشت راديو اکتيو، تعلل کردند.

واکنش نامناسب مقام های رسمی و کارکنان نيروگاه فوکوشيما دايی ايچی در پی زلزله و سونامی يازدهم مارس سال جاری، موضوع گزارش تحقيقاتی کميسيون رسيدگی به اين فاجعه مرگبار است. اين گزارش ۵۰۷ صفحه ای از مصاحبه با ۴۰۰ نفر، شامل مقام های دولتی و کارکنان اين نيروگاه تهيه شده است.

اين گزارش نشان می دهد چگونه مقام های دولتی آسيب پذيری در اين نيروگاه را از نظر دور داشتند، آن ها تصور می کردند، بلندترين موجی که از يک سونامی ناشی می شود، تنها شش متر خواهد بود. موج سونامی ماه مارس دو برابر اين ميزان بود. اين گزارش که در نيمه سال ۲۰۱۲ تکميل خواهد شد، می گويد کارکنان شرکت برق توکيو، شرکتی که نيروگاه فوکوشيما را اداره می کرد، برای مواجهه با شرايط اضطراری که منجر به قطع برق می شود، آموزش لازم را نديده بودند. اين گزارش می گويد واژه سوتيگايی به معنی خارج از تصور، تلاشی برای توجيه عدم مسئوليت پذيری مقام های رسمی بوده است.

يوتارو هاتامورا می گويد، استفاده از اين واژه، انکار مسئوليت هاست، و می افزايد: گفتن اين که سونامی خارج از تصور بود انکار مسئوليت هاست. به نظر من لازم است برای تصورات محدوديت قائل شد. اگر محدوديت نگذاريم نمی توانيم پيشرفت کنيم. اگر اين محدوديت را قائل شويم، آنوقت می توانيم فرای آن محدوده تفکر کنيم.

اين گزارش می گويد سونامی آن قدر مخرب بود که نيروگاه فوکوشيما قطعاً آسيب جدی می ديد، اما در صورت واکنش صحيح تر، آسيب های اساسی، نشت راديو آکتيو و خطر انفجارهای هيدروژنی که در دو راکتور رخ داد، می توانست کاهش يابد.

اين گزارش، تعطيلی کامل پروژه های برق هسته ای را پيشنهاد نکرده است، اما توصيه می کند، به دانش فنی، شامل ارزيابی از خطرات سونامی و تدوين برنامه ای برای واکنش صحيح و به موقع در اين گونه مواقع اضطراری، توجه بيشتری شود.

XS
SM
MD
LG