لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

گروه دوستداران سوريه خواستار رساندن کمک فوری به مردم آن کشور هستند


گروه دوستداران سوريه خواستار رساندن کمک فوری به مردم آن کشور هستند
گروه دوستداران سوريه خواستار رساندن کمک فوری به مردم آن کشور هستند

گروهی از کشورهای غربی و دولت هايی که به رهبری کشورهای عربی در تونس جمع شده اند خود را آماده می کنند تا از مقامات سوريه خواستار تعهد فوری پايان دادن به خشونت ها و صدور اجازه تحويل کمک های خارجی بشردوستانه به مناطقی شوند که بيشترين ضربه ها را در روزهای اخير متحمل شده اند.

انتظار می رود در پيش نويس قطعنامه ای که در نشست روز جمعه دوستداران سوريه ارائه می شود، ديپلمات ها از بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، بخواهند که دستور توقف فوری سرکوب های قيام ۱۱ ماهه مردم آن کشور را صادر کند تا کمک ها بتواند در ۴۸ ساعت آينده، به دست مردم برسد.

ساکنان شهر حمص در منطقه مرکزی سوريه می گويند پس از سه هفته بمباران بی امان توسط نيروهای طرفدار اسد که اين مرکز مخالفان را در محاصره دارد، کمبود مواد غذايی، آب آشاميدنی و لوازم پزشکی، بطرز وحشتناکی زندگی مردم را به خطر انداخته است.

گروه دوستداران سوريه متعهد به اجرای تحريم هايی است که می تواند شامل ممنوعيت سفر، مسدود کردن دارايی ها و توقف خريد نفت سوريه باشد.

در اين نشست نمايندگان بيش از ۷٠ کشور و سازمان های بين المللی و از جمله هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، حضور دارند. وزيران امور خارجه روسيه و چين گفته اند که در کنفرانس تونس شرکت نخواهند کرد. هر دو قدرت بارها اقدامات شورای امنيت سازمان ملل متحد را عليه دولت سوريه، مسدود کرده و می گويند شورا نبايد در اين مناقشه با هيچيک از دو طرف، سمت گيری کند.

سازمان ملل متحد پيش از آغاز کنفرانس، دبيرکل سابق خود کوفی عنان را بعنوان نماينده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب در بحران سوريه، معرفی کرد. سازمان ملل اعلام کرد که ماموريت وی پايان دادن به خشونت و ترويج يک راه حل مسالمت آميز، خواهد بود.

سخنگوی رياست جمهوری تونس روز پنجشنبه گفت دولت متبوع وی تشکيل نيروی حافظ صلح را برای حل و فصل بحران سوريه، پيشنهاد می کند.

XS
SM
MD
LG