لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

فرانسه از ترکیه خواست روزنامه نگار فرانسوی آزاد شود


فرانسه از ترکیه خواست روزنامه نگار بازداشت شده فرانسوی را آزاد کند. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، به دنبال سرکوب های دولت ترکیه یک روزنامه نگار فرانسوی که برای تهیه مستندی درباره ترکیه پس از کودتا به این کشور سفر کرده بود، روز جمعه ۲۱ آبان ماه دستگیر شده است.

الیور برتراند، روزنامه نگار فرانسوی که برای وبسایت خبری «له ژور» در فرانسه کار می کند، روز جمعه حین تهیه گزارش در شهر «غازیان تپه» در شمال ترکیه و در مرز با سوریه دستگیر و حبس شده است.

ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه، روز یکشنبه در مصاحبه با رادیو اروپا گفت «آنچه رخ داده شوک‌ برانگیز و غیر قابل قبول است. فرانسه خواستار آزادی این روزنامه نگار است.»

آقای آیرو افزود فرانسه از طریق سفارت این کشور در ترکیه با این روزنامه نگار ارتباط برقرار کرده و در تلاش برای آزادی فوری اوست.

به دنبال کودتای نافرجام ماه ژوئیه در ترکیه، هزاران نفر - از جمله بسیاری از روزنامه نگاران و اصحاب رسانه - بازداشت شده و تعداد زیادی نیز همچنان در حبس به سر می برد.

با این حال، این نخستین بار نیست که یک خبرنگار در نزدیکی مرز سوریه، که دچار جنگ داخلی بوده و گروه داعش در آن فعال است، بازداشت می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG