لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

پژوهش جدید: خوردن سیب‌زمینی سرخ کرده خطر مرگ را دو برابر می‌کند


اگر مواظب نباشید سیب زمینی سرخ کرده می تواند شما را بکشد.

بنابه پژوهش های جدیدی که اخیراً در ژورنال پزشکی «امریکن ژورنال آو کلینیکال نوتریشن» منتشر شده است، افرادی که بیش از دو بار در هفته «فرنچ فرایز» یا سیب زمینی سرخ کرده می خورند، دو برابر افرادی که از این غذای ترد و چرب دوری می کنند، در خطر مرگ زودرس هستند.

نیکلا ورونیزه، پژوهشگر ایتالیایی و نویسنده نتایج این مطالعات، به «سی ان ان» گفت، با وجود اینکه می دانستیم که سیب زمینی سرخ کرده غذای سالمی نیست، ولی مطالعات علمی در این مورد به اندازه کافی در دست نبود.

او گفت: «حتی با مطالعات نظری، باور بر این است که روغن غذایی که مملو از چربی های ترانس یا غیر اشباعی است، یکی از عوامل مهم در مرگ زودرس افرادی است که از این نوع سیب زمینی زیاد می خورند.»

آقای ورونیزه به «سی ان ان» گفت که دلیل آن این است که چربی ترانس میزان کلسترول بد خون یا (LDL) را در فرد بالا می برد که می تواند منجر به بیماریهای قلبی – عروقی شود.

جای تعجب نیست که جان کیلینگ، مدیر عامل انجمن سیب زمینی آمریکا، نتایج این مطالعات را رد کرده است.

او به «سی ان ان» گفت: «این پژوهش مربوط به عموم نمی شود»، چرا که تنها روی بیمارانی که به آرتروز مبتلا هستند انجام شده است.»

کیلینگ حتی به این پژوهش انتقاد کرده و افزود: «گفتن این که سیب زمینی سرخ کرده یا هر نوع سیب زمینی ناسالم است، نادرست و تحریف کننده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG