لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۳

گزارش هیئت فرانسوی: ۳۳۰ هزار کودک قربانی سوءاستفاده جنسی در کلیساهای کاتولیک فرانسه بوده‌اند


ژان-مارک سوُوه، رئیس یک هیئت مستقل فرانسوی (چپ) اسناد ۲٫۵۰۰ صفحه‌ای از گزارش سوء استفاده جنسی در کلیسای کاتولیک فرانسه را به اریک دو مولن-بوفور اسقف کاتولیک می‌دهد.
ژان-مارک سوُوه، رئیس یک هیئت مستقل فرانسوی (چپ) اسناد ۲٫۵۰۰ صفحه‌ای از گزارش سوء استفاده جنسی در کلیسای کاتولیک فرانسه را به اریک دو مولن-بوفور اسقف کاتولیک می‌دهد.

بنا بر گزارشی که روز سه شنبه ۱۳ مهر منتشر شد، حدود ۳۳۰ هزار کودک طی هفتاد سال گذشته قربانی سوءاستفاده جنسی در کلیسای کاتولیک فرانسه بوده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، به نقل از ژان-مارک سوُوه، رئیس هیاتی که این گزارش را منتشر کرده است، این کودکان توسط تقریباً سه هزار کشیش و افراد دیگری که در این تخلف کلیسا دست داشته‌اند، مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند. گزارش می افزاید مقامات کاتولیک، برای چند دهه‌ «به طور روشمند» بر این تخلف ها سرپوش گذاشته بودند.

در این گزارش آمده است که رئیس مجمع اسقف‌های فرانسوی، از این قربانیان که حدود ۸۰ درصد آنها پسر بودند، طلب بخشش کرد.

هیاتی مستقل، که مسئول گردآوری این گزارش بود، از کلیسا خواسته است که برای محکوم کردن این «خطاها» و «سکوت» در قبال آنها، دست به اقدامی جدی بزند. این هیات همچنین از کلیسای کاتولیک خواسته است که در جبران خسارت به قربانیان کمک کند، به ویژه مواردی را که برای پیگرد قانونی در دادگاه بسیار قدیمی شده‌اند.

آقای سووه گفت: «عواقب آن بسیار جدی است. حدود ۶۰ درصد از زنان و مردانی که مورد آزار جنسی قرار می گیرند در زندگی عاطفی و جنسی خود با مشکلات عمده‌ای روبرو می‌شوند.»

وی افزود: «ما معتقدیم که کلیسا به قربانیان بدهکار است.»

این سند دو هزار و پانصد صفحه‌ای در شرایطی منتشر شد که کلیسای کاتولیک فرانسه، همانند بقیه کشورها، می خواهد شجاعانه با اسرار شرم‌آوری که مدت‌ها روی آن سرپوش گذاشته شده بود، روبرو شود.

قربانیان از این گزارش که در انتشار آن تعلل شده بود، استقبال کردند.

پاپ فرانسیس در ماه مه سال ۲۰۱۹ یک قانون پیشگامانه جدید منتشر کرد که بر اساس آن از همه کشیش‌ها و راهبه‌های کاتولیک در سراسر جهان خواسته شده است که سوء استفاده جنسی توسط روحانیون و سرپوش گذاشتن توسط مقامات برتر خود را به مقامات ارشد کلیسای کاتولیک گزارش دهند.

XS
SM
MD
LG