لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

واتیکان در گزارشی می‌گوید از وجود اتهام آزار جنسی علیه یک کاردینال سابق آگاه بوده است


کاردینال مَکَرِک پس از آن که در رابطه با ده‌ها سال آزار بزرگسالان و کودکان گناهکار شناخته شد، خلع لباس شد و عنوان خود را نیز از دست داد
کاردینال مَکَرِک پس از آن که در رابطه با ده‌ها سال آزار بزرگسالان و کودکان گناهکار شناخته شد، خلع لباس شد و عنوان خود را نیز از دست داد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - واتیکان در گزارشی ۴۰۰ صفحه‌ای که روز سه شنبه منتشر شد، نوشته است که اسقف‌ها، کاردینال‌ها، و پاپ‌ها بارها اتهامات آزار جنسی علیه کاردینال پیشین‌ تئودور مَکَرِک را رد کرده و یا کم اهمیت جلوه دادند.

در‌ این گزارش که دو سال پس از آغاز تحقیقات داخلی توسط پاپ فرانسیس منتشر می‌شود، عنوان شده است که واتیکان دست‌کم از سال ۱۹۹۹ از رفتار مَکَرِک اطلاع داشت، اما او همچنان پله‌های ترقی را پیمود.

پاپ ژان پل دوم که در سال ۲۰۰۵ از دنیا رفت، به‌رغم تحقیقات رسمی در مورد رفتار ناشایست مَکَرِک، او را به عنوان اسقف اعظم واشنگتن منصوب کرد.

دیگر مقامات کلیسا نیز به دلیل عدم ارائه اطلاعات یا نادیده گرفتن رفتار مَکَرِک مقصر شناخته شده‌اند. در این گزارش آمده است كه پاپ فرانسیس عدم اقدام پیشینیان خود را ادامه داد تا این كه یکی از پسران جوانی که قبلا در محراب خدمت می‌کرد درباره تجربه خود با مَکَرِک افشاگری کرد.

پس از آن که این شخص ادعا کرد که در سال‌های ۱۹۷۱ و ۱۹۷۲ در نیویورک مورد آزار و اذیت قرار گرفته است، توجه فرانسیس به پرونده این کاردینال سابق جلب شد.

این اولین ادعای مستدل علیه مَکَرِک در رابطه با آزار یک کودک بود. او در سال ۲۰۱۸ از مجمع کاردینال‌ها استعفا داد و سال گذشته پس از آن که برای ده ها سال آزار بزرگسالان و کودکان گناهکار شناخته شد، خلع لباس شد و عنوان خود را نیز از دست داد.

این گزارش می‌گوید: «پاپ فرانسیس شنیده بود که گفته‌ها و شایعاتی در رابطه با رفتارهای غیراخلاقی مَکَرِک با بزرگسالان پیش از انتصاب او به عنوان اسقف اعظم واشنگتن وجود داشته است. اما با باور به این كه این ادعاها قبلاً توسط پاپ ژان پل دوم بررسی و رد شده بود و با آگاهی از این كه مَکَرِک در دوران پاپ بندیكت شانزدهم فعال بود، نیازی به تغییر رویه نمی‌دید.»

رسوایی اخلاقی مَکَرِک ۹۰ ساله به ویژه در آمریکا، جایی که او از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ اسقف اعظم واشنگتن بود، خشم بسیاری را برانگیخته است.

جیمز گرین، یکی دیگر از قربانیان او که ادعا می‌کند مَکَرِک از ۱۱ سالگی به مدت دو دهه او را مورد آزار قرار داده است، به خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید امیدوار است تحقیقات جاری منجر به آرامش خاطر قربانیان و اصلاح کلیسای کاتولیک شود.

XS
SM
MD
LG