لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

ائتلاف چپ‌گرای فرانسه از مکرون: تشکیل دولت را به ما واگذار کنید


سباستین دلوگو، از نمایندگان جدید پارلمان و عضو یکی از احزاب چپ‌گرای فرانسه
سباستین دلوگو، از نمایندگان جدید پارلمان و عضو یکی از احزاب چپ‌گرای فرانسه

جبهه نوین مردمی فرانسه، متشکل از احزاب و سازمان‌های چپ‌گرا، خواستار آن شد که امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری این کشور، از این ائتلاف بخواهد تا دولت جدید را تشکیل دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مطالبه جبهه نوین مردمی فرانسه که در پی «نتایجی غافلگیرکننده»، بیشترین کرسی‌های پارلمان را به دست آورد، روز سه‌شنبه ۱۹ تیر، اعلام شد. این ائتلاف اکثریت پارلمانی لازم برای تشکیل دولت را ندارد.

پس از این ائتلاف، متحدان میانه‌روی آقای مکرون و حزب راست افراطی «اجتماع ملی» بیشترین کرسی‌های پارلمان فرانسه را کسب کردند.

درخواست جبهه نوین مردمی فرانسه یک روز پس از آن اعلام شد که امانوئل مکرون از گابریل آتال، نخست‌وزیر مستعفی این کشور، خواست تا کمتر از سه هفته مانده به شروع بازی های المپیک پاریس، در سمت خود بماند.

در همین حال، سه حزب اصلی جبهه نوین مردمی؛ چپ تندرو، سوسیالیست‌ها و سبزها، مذاکرات برای گزینش نامزد این ائتلاف برای نخست‌وزیری را آغاز کردند. در این ارتباط، یوهانا رولان، مذاکره‌کننده ارشد حزب سوسیالیست، پیشنهاد کرد که جبهه نوین مردمی می‌تواند با اعضای چپ میانه ائتلاف مکرون برای تشکیل دولت همکاری کند.

این ائتلاف در بیانیه‌ای از رییس‌جمهوری فرانسه خواست تا «فوراً به جبهه مردمی جدید روی آورد و به آن اجازه تشکیل دولت بدهد.»

در این بیانیه آمده است که «حفظ طولانی مدت» گابریل آتال می‌تواند به عنوان «تلاش برای پاک کردن نتایج انتخابات» تلقی شود.

جبهه نوین مردمی به امانوئل مکرون نسبت به آنچه «تلاش برای ربودن نهادهای دولت» نامید، هشدار داد و افزود: «اگر رئیس‌جمهور به نادیده گرفتن نتایج ادامه دهد، به منزله خیانت به قانون اساسی و کودتا علیه دموکراسی خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG