لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

ارزیابی‌های اولیه از انتخابات پارلمانی فرانسه: شکست غیرمنتظره حزب دست‌راستی مارین لوپن


امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و همسرش در حال انداختن رای خود در صندوق آرا - ۱۴ تیر ۱۴۰۳
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و همسرش در حال انداختن رای خود در صندوق آرا - ۱۴ تیر ۱۴۰۳

در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه در روز یکشنبه یک ائتلاف از نیروهای به شدت چپگرا بیشترین آرا را به خود اختصاص داده است و به طور غیرمنتظره‌ای ‌‌‌از نیروهای راستگرای افراطی پیش افتاد.

به گزارش رویترز این امر یک ضربه بزرگ به حزب دست راستی «اجتماع ملی» مارین لوپن است که مانع تشکیل دولت از سوی او می‌شود.

نتیجه انتخابات در صورت تائید، پارلمان را به سه گروه بزرگ چپ با نظرات بسیار متفاوت تقسیم می‌کند، گروه‌هایی که به طور سنتی اصلا با هم هیچ همکاری نداشته‌اند.

بر اساس پیش‌بینی‌های منطبق با نظرسنجی‌ها بعد از انتخابات که بر نمونه‌ای از نتایج اولیه از مراکز اخذ رای استوار است، ائتلاف چپ‌ها، که گروه‌های بشدت چپ‌، سوسیالیست‌ها و سبزها را متحد کرده است، بین ۱۷۲ تا ۲۱۵ کرسی از ۵۷۷ کرسی را به دست آورده‌اند.

این سه گروه ه مدت‌ها است که با یکدیگر اختلاف داشته‌اند.

رویترز می‌نویسد این پیش بینی‌ها معمولا قابل اعتماد است.

هنگامی که پیش‌بینی‌های اولیه اعلام شد، فریادهای شادی در تجمعات ائتلاف چپ در پاریس بلند شد. در مقر سبزها، فعالان از خوشحالی فریاد زدند و یکدیگر را در آغوش گرفتند.

در مقابل، در حزب دست‌راستی «اجتماع ملی» سکوت حیرت انگیز و اشک حاکم بود.

این نتیجه در هر صورت برای امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه تحقیرآمیز خواهد بود.

اما این نتیجه یک ناامیدی بزرگ برای حزب «اجتماع ملی» مارین لوپن و مخالف اتحادیه اروپا نیز خواهد بود. هفته‌ها پیش‌بینی می‌شد که حزب او در انتخابات پیروز شود و بین ۱۱۵ تا ۱۵۵ کرسی را به دست آورد.

انتظار می‌رود اولین نتایج رسمی اواخر روز یکشنبه اعلام شود.

رای دهندگان، ماکرون و ائتلاف حاکم او را به خاطر بحران قیمت‌ها، و ناتوانی‌ها در ارائه خدمات عمومی و همچنین به خاطر مسئله مهاجرت و امنیت تنبیه کردند.

لوپن و حزبش از این نارضایتی‌ها به نفع خود بهره بردند.

به نوشته آسوشیتدپرس مکرون پس از آنکه ائتلاف میانه‌روی‌ او در رأی‌گیری نیمه خرداد «پارلمان اروپا» به حزب «اجتماع ملی» که «روابط تاریخی با نژادپرستی و یهودستیزی دارد و نسبت به جامعه مسلمان فرانسه خصومت‌ورز است» باخت، برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG